Радовиќ: Постоеше држава со името Југославија, каде човекот беше човек

ИМА ЕДНА ЛЕГЕНДА КОЈА ВЕЛИ ДЕКА ИМА ЗЕМЈА, НА ПЛАНИНСКИОТ БАЛКАН, СО ИМЕ ЈУГОСЛАВИЈА, КАДЕ ЧОВЕКОТ БЕШЕ ЧОВЕК …
Легендата понатаму вели дека во таа земја, пред 40 години, луѓето живееле од плата…

дека на овие простори имало многу фабрики…


дека скоро секоја година одевме на одмор…

дека синдикатите набавиле зимска облека…


дека младите оделе на работни акции…

дека децата носеле престилки на училиште…


граѓаните беа достоинствени…

дека имале химна која сите ја знаеле напамет и сите со гордост ја пееле…

дека возовите сообраќале од Вардар до Триглав, од Ѓердап до Јадранот…

дека луѓето се дружеле меѓу себе, се забавувале и се смееле.

Легендата вели дека исправените луѓе оделе по земјата.

Се зборува дека имале лице и чест …

Текстот продолжува на следната страна

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Мерил Стрип: Не губам ниту една минута на оние кои лажат или сакаат да манипулираат!

Веќе немам трпение за некои работи, не затоа што станав арогантен, туку едноставно затоа што …