(ВИДЕО) Новиот Спајдермен „ги покорил“ кино благајните и стана број 1 во светот

ПОСЛЕ првиот викенд на отворање во САД и во светот, Spider-Man: Into the Spider-Verse го разнесе бокс-офисот и ги надмина сите очекувања за заработка и квалитет. Пофалбите на критичарите и воодушевувањето на публиката се проширија на сите социјални мрежи, а феноменалното петочно отворање во САД понуди да ја подигне проценката за комплетната викенд заработка на филмот, која филмот повторно ја надмина со вкупно 120 милиони долари, што е трипати поголем од отворањето во САД отколку за првиот филм. По само четири дена од прикажувањето, заработи 210 милиони долари на глобално ниво, што е двојно повеќе од буџетот на филмот и се предвидува дека ќе продолжи да доминира на бокс офисот.


Пофалбите околу филмот не престануваат ниту неколку дена по глобалните премиери. На Rotten Tomatoes има 96% од критиката, 95% од публиката, а моментално е најдобро оценет анимиран филм досега на страницата IMdB со исклучително висока оценка од 9,1 од 50 илјади критики. Со оглед на тоа што првиот филм освои Оскар и Златен глобус за најдобар анимиран филм во 2018 година, а доби 7 награди од 7 номинации на наградите „Ани“ за анимирани филмови, многу е веројатно дека овој филм ќе доминира и на церемонии за доделување награди.

За што станува збор во филмот?
По повторното обединување со Гвен Стејси, Мајлс Моралес, пријателското соседство на Бруклин, Спајдермен е катапултиран во друг универзум, каде што се среќава со тим од Спајдермен задолжени да го заштитат Мултиверзумот. Но, кога хероите ќе се судрат околу тоа како да се справат со нова закана, Мајлс се наоѓа себеси спротивставен на другите херои на Спајдер и мора повторно да научи што значи да се биде херој за да може да ги спаси луѓето што најмногу ги сака.


Фото: Принтскрин/YouTube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Стивен Санчез го промовираше деби албумот „Angel Face“

Стивен Кристофер Санчез е роден на 3 ноември 2002 година и е американски пејач и …