Дали има идеална разлика во годините меѓу романтичните партнери? Еве што велат новите истражувања

Ако воопшто можеме да планираме љубов, ова би можело да биде идеалната разлика во годините
Според најновото истражување – колку е поголема разликата во годините, толку е поголема шансата за разделба. Најидеалните односи се меѓу врсниците.

На Универзитетот Емори во Атланта била спроведена студија во која учествувале 3.000 испитаници. Експертите откриле дека колку е поголема разликата во годините меѓу партнерите, толку е поголем ризикот од разделба.


За парови кои имаат пет години разлика, има 18 отсто поголеми шанси да раскинат.

Студијата посочува дека односите меѓу паровите, каде што разликата во годините е 20 или повеќе, се раскинуваат многу почесто. Најдобар избор е да пронајдете емотивен партнер сличен на вашите години. Тогаш проценките за развод биле сведени на минимум.


Тоа не беше единственото интересно откритие направено од студијата на Универзитетот Емори. Статистиката покажала дека раѓањето бебе пред брак може да помогне да се намалат шансите за развод.

– Спротивно на популарното мислење, истражувачите веруваат дека најидеалната разлика меѓу емотивните партнери е околу една година. Кај таквите парови стапката на развод речиси и да ја нема, кога се во прашање годините. Секако, во врските и браковите секогаш има други причини за раздор, па дури и за развод – изјавил Хуго Малон, еден од истражувачите на студијата.
Како што истакнал Дејвид Бенет, експерт за емотивни односи меѓу партнерите, споменатите примери им помагаат на луѓето да најдат заеднички интереси со партнерот во рамките на избрани возрасни разлики.


– Не ги советувам моите клиенти слепо да ги следат правилата, но ги охрабрувам добро да размислат за горните и долните старосни граници, особено ако нивниот избор е ориентиран кон интернет и апликации за пронаоѓање партнери – изјавила Керол Родерик, експерт за односи и односи.

Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Мерил Стрип: Не губам ниту една минута на оние кои лажат или сакаат да манипулираат!

Веќе немам трпение за некои работи, не затоа што станав арогантен, туку едноставно затоа што …