(ВИДЕО) Филхармоничарите со црвени ленти и на синоќешниот концерт “Младите доаѓаат”

Музичарите од оркестарот на Македонската филхармонија и на синоќешниот концерт “Младите доаѓаат” носеа црвени ленти во форма на музички снижувалки поради штетната одлука која ја донесе Министерството за култура.

– Нашиот протест продолжува се до конечната промена на оваа одлука. Ви благодариме на разбирањето и поддршката – истакна концерт мајсторот Владимир Костов, пред почетокот на концертот.


Во средата, вработените во Македонската филхармонија протесираа и пред Министерството за култура. И дадоа црвен картон на министерката Бисера Костадиновска Стојчевска, која, се уште не го реши проблемот со просторното сместување на втора институција во концертната сала на Филхармонија.

Наместо грижа и конструктивност при решавање на проблемот, нашата институција е „нападната” од инспекции и има блокирана сметка.


Оркестарот на Македонската филхармонија утре заминува за Ниш, каде што в недела ќе настапи во рамки на фестивалот “Музички едикт”.

Со почит,


СО Македонска филхармонија при СКРМ

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Museum Mashup – Ноќ на културата во стар град во Охрид

Денес, со почеток во 20:00 часот ве покануваме на една невообичаена староградска вечер на културата, …