Три мудри совети кои Стивен Хокинг им ги дал на своите деца пред да почине

БРИТАНСКИОТ физичар Стивен Хокинг во интервју неколку години пред неговата смрт открил каков совет им дал на своите деца кога ќе наидат на негативни настани во животот. Имено, почитуваниот физичар имал три деца, ќерката Луси и синовите Тимоти и Роберт, а неговите совети би можеле да ги искористат и другите родители.

Еден од советите што им ги дал на своите деца бил: „Запомнете дека секогаш треба да гледате нагоре во ѕвездите, а не надолу во вашите нозе“. Имено, Хокинг навистина имал многу предизвици и проблеми во животот, но не дозволил тоа влијае на него или го спречувало да ги оствари своите соништа.


Вториот совет бил поврзан со работата и нејзиното големо значење во сечиј живот. „Никогаш не се откажувај од својата работа. Работата е таа што ни дава смисла и цел, а животот е прилично празен без неа“, ги советувал своите деца.

И последниот, но не и најмалку важен совет бил за љубовта. „Ако сте доволно среќни да најдете љубов, запомнете дека таа е многу ретка и не дозволувајте да ја изгубите случајно“, рекол Хокинг.


Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

“Распеани срца“ Фестивал за детски песни

Денес во Центарот за култура “Ацо Шопов“ – Штип, со почеток во 17:00 часот ќе …