(ВИДЕО) ПРИКАЗНАТА ГИ ОСТАВИЛА БЕЗ ТЕКСТ – УМИРАЛА 27 МИНУТИ, А ПОТОА СЕ ВРАТИЛА МЕЃУ ЖИВИТЕ: Жена напишала 1 збор на лист хартија кога се разбудила од клиничка смрт!

Не е толку ретко да се појави некој „кој воскреснал од мртвите“, односно кој бил клинички мртов одреден период, а потоа оживеал, а таков е случајот со Тина Хајнс.
Таа добила срцев удар во февруари 2018 година и покрај сите напори на нејзиниот сопруг Брајан да ја оживее, таа починала. На пат кон болница, Тина шест пати била оживувана од лекарите, а таа умирала вкупно 27 минути.

This image has an empty alt attribute; its file name is umirala-pa-oziveala-1.jpg


Меѓутоа, откако била интубирана во болница, таа на крајот за чудо се разбудила. Откако се разбудила, веднаш побарала пенкало и хартија за да напише порака за своето семејство.
Тина напиша „точно е“ со едвај читлив ракопис. Кога ја прашале која е вистината, таа само ја покажала главата нагоре.
– Беше толку реално, боите беа толку светли – изјавила Тина за „AZfamily.com“.
Таа рекла дека видела фигура за која верувала дека е Исус, но ваквите искуства не се толку ретки.
Според студиите, иако повеќето луѓе не се сеќаваат на период кога биле технички мртви, околу 10 до 20 проценти имаат некаква визуелна или сензорна епизода во тој период. И’ иако можеби изгледаат мистични, научниците се поблиску до откривање на вистината за тоа што се случува за време на овие блиски до смртта.

This image has an empty alt attribute; its file name is umirala-pa-oziveala-2.jpg


Истражувачите од Универзитетот во Мичиген спровеле студија на некои стаорци во 2013 година. Според извештаите, бранот на активност во мозокот непосредно пред смртта е поголем отколку за време на најбудната, свесна состојба.
– Многу луѓе мислеа дека мозокот по клиничката смрт е неактивен или хипоактивен, со помала активност отколку во будна состојба, а ние сакаме да докажеме дека тоа дефинитивно не е така – изјавил водачот на истражувањето, др. Џимо Борџигин.
– Ако ништо друго, тоа е многу поактивно за време на процесот на умирање отколку дури и во будна состојба – заклучи тој.


Девет стаорци биле следени додека умрирале, а во периодот од 30 секунди откако срцето на животното престанало да чука, бил измерен скок на мозочните бранови со висока фреквенција. Дали искуството на Тина можело да биде само резултат на високофреквентни мозочни бранови? Можеби е, можеби не е. Прашањето е дали некогаш ќе дознаеме.

Фото: Принтскрин/YouTube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за денес за сите хороскопски знаци: Што не советуваат ѕвездите за утре, 23.09.2023 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Работа: Првиот ден од викендот им е наредено на повеќето родени во знакот Овен, …