„АКО ВАШИТЕ ПРОБЛЕМИ МОЖЕ ДА СЕ РЕШАТ СО ПАРИ, ТОА НЕ Е ПРОБЛЕМ, ТОА Е ТРОШОК“: Евреите ги решаваа предизвиците на посебен начин!

Мудрите еврејски поговорки за животот ќе го олеснат речиси секој проблем со кој се соочуваме.
Еврејскиот народ е познат по својата мудрост, која отсекогаш го разликувала од другите. Тие се способни да ги решат и најсложените проблеми со една реченица, додека после истата реченица многумина се прашуваат дали воопшто биле во проблем.

Тие знаат како можеме да препознаеме злобна и корумпирана личност во нашата околина, а исто така и што да правиме кога другите ни седат на врат.


Ви пренесуваме 20 реченици кои Евреите ги користеле за да го решат секој проблем.

1. Ако вашите проблеми можат да се решат за пари, тоа не е проблем – тоа е трошок.
2. Бог му дал на човекот две уши и една уста за повеќе да слуша, а помалку да зборува.
3. Виното влезе, мистеријата излезе.


This image has an empty alt attribute; its file name is evrei-mudrosti-1.jpg
4. Бог не може да биде секаде во исто време – затоа ги создал мајките.
5. Знаењето не зазема многу простор.
6. Човекот треба да живее барем заради љубопитноста.
7. Родителите ги учат децата да зборуваат, децата на родителите ги учат да молчат.
8. Од далеку не се сите луѓе лоши.
9. Светот ќе исчезне не затоа што има многу луѓе, туку затоа што има многу нелуѓе.
10. Господи, помогни ми да застанам на нозе – можам и самиот да паднам.
11. Колку и да е слатка љубовта, од неа не можете да сварите компот.
12. Кога нема што да се прави, се преземаат големи работи.
13. Подобро е да умреш од смеа отколку од страв.
14. Искуството е зборот со кој луѓето ги нарекуваат своите грешки.
15. Она што е супа за телото, смеата е за душата.
16. Само еден чекор не дели од успех до неуспех. Не чека долг пат од неуспех до успех.
17. Љубовта која се одржува со подароци е вечно гладна.
18. Ако имате горчина во срцето, шеќерот во устата нема да ви помогне.
19. Мудриот човек слуша еден збор, а разбира два.
20. Кога се чини дека нема излез од ситуација, има најмалку четири.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Што ја одредува СУДБИНАТА на човекот? Десет цитати од познат психолог кои можат да дадат одговор

Познат психолог открива што е тоа што, според него, ја одредува судбината на речиси секој …