ТЕСТ ЗА ЛИЧНОСТ на Фројд: Одговорете на осум кратки прашања и дојдете до најдлабоката точка на вашата потсвест

Одговорите нека бидат она на што прво ќе помислите
Зигмунд Фројд се смета за татко на психоанализата, а овој краток тест кој содржи осум прашања е дел од неговите дела. Со искрени одговори ќе дојдете до сознанија кои се скриени во вашата потсвест, за кои можеби досега не сте биле свесни.

Одговорете на прашањата по редослед и нека одговорот е првото нешто што ќе ви падне на ум. Запишете ги одговорите. На крајот ќе најдете објаснувања.


Прашања:
1. Гледате во морето… Кое е вашето прво чувство? (затворете ги очите).

2. Шетате во шума и гледате под нозете… Што чувствувате? (одговорете во рок од 30 секунди).


3. Гледате лет на галеби… Што чувствувате?

4. Гледате стадо коњи… Што чувствувате?


5. Во пустината гледате ѕид со мал отвор зад кој се наоѓа оаза… Што би направиле?

6. Вие сте во пустина. Уморни сте и гледате сад со вода… Што ќе направите?

7. Изгубени сте во шумата. Се стемнило. Видовте куќа со осветлен прозорец… Што правите?

8. Во магла сте… Како ќе се однесувате, што ќе направите?

Ова е значењето на вашите одговори:

1. Вашиот став кон животот – емоции.

2. Вака се чувствувате во вашето семејство.

3. Однос кон жените.

4. Однос кон мажите.

5. Вашата главна животна стратегија, цел. Како ги решавате вашите проблеми?

6. Сексуален живот и избор на партнер.

7. Подготвеност за брак. За оние кои веќе се во брак – вредноста на таа заедница.

8. Став кон смртта.

Фото: Илустрација

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Што ја одредува СУДБИНАТА на човекот? Десет цитати од познат психолог кои можат да дадат одговор

Познат психолог открива што е тоа што, според него, ја одредува судбината на речиси секој …