Првите знаци дека заљубеноста се претвора во ОПСЕСИЈА: Препознајте го проблемот на време

На почетокот на секоја врска, особено во фазата на заљубување, вложуваме многу енергија во врската, што е потполно во ред
Се фокусираме на таа личност, размислуваме за неа, сакаме да поминуваме што е можно повеќе време со таа личност, целата наша енергија и мисли се насочени кон личноста која ни се допаѓа.

Кога постои ризик невиниот занес да прерасне во опсесија?
Ги занемарувате вашите обврски
Поради врската, ја ставате настрана вашата кариера, образование или други важни обврски. Дури и ако партнерот ви се јави во последен момент, оставате сè вон ваши раце и се прилагодувате на неговите желби. Подготвени сте да ги одложите сите состаноци, прегледи на лекар, можеби дури и да земете одмор или боледување од работа само за да ги задоволите желбите на партнерот.


Секогаш сте на располагање
Дури и да немате планови со партнерот, сепак не правите свои. Секогаш сте на располагање на партнерот и дури и да не сте се договориле за ништо, не се посветувате на вашите хоби и активности бидејќи секогаш сакате да му бидете на располагање. Вие сте исто така тој што секогаш се јавува на телефон и ја спуштате слушалката во истиот момент кога партнерот ќе ве контактира.
Вака постапувајќи се занемарувате себеси, своите желби и практично својот живот. Кога ќе ја изгубите врската со себе, тоа влијае и на влошување на вашата врска; клучот за успешна врска е тоа што секој човек има свои интереси, хоби и време за себе.

Другите односи страдаат
Посветувате толку многу време и енергија на вашата романтична врска што поради тоа страдаат вашите други врски. Одеднаш немате повеќе време да се видите со пријателите или семејството. Дури и кога се гледате, најчесто зборувате за вашата врска и не сте заинтересирани да зборувате за ништо друго. Често се случува во таква ситуација и пријателите да почнат да се оддалечуваат од вас, бидејќи гледаат дека веќе немате желба за дружење.


Доколку ги забележите овие знаци кај себе, прво запрашајте се зошто го правите тоа. Што сакате да постигнете? Размислете дали овие обрасци важат за вашите минати врски и што можете да направите за да ги промените. Се разбира, секогаш можете да побарате стручна помош и да откриете како можете сами да си помогнете. Работејќи на себе, ќе се подобри и вашата врска.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Ова е новата куќа на Џенифер Лопез и Бен Афлек: Има теретана и 24 бањи

Долго време бараа куќа од соништата, се пишуваше за купување неколку вили, но дури сега …