Што ќе се случи во вашиот организам ако на еден месец се ОТКАЖИТЕ од лебот?

Може да очекувате три промени ако се откажете од лебот на еден месец…
Лебот содржи важни хранливи материи како што се витамините Б и железото. Сепак, конзумирањето на оваа храна во големи количини ги зголемува шансите да добиете вишок килограми.

Оние кои сакаат да ослабат обично целосно го елиминираат или го намалуваат на минимум. Меѓутоа, ако не го јадете еден месец, можни се три промени:


This image has an empty alt attribute; its file name is leb-podgotovka.jpg

1. Слабеење
Лебот е полн со јаглехидрати, па ако го елиминирате, може да забележите дека почнувате да слабеете. Но, тоа е главно губење на вода што се акумулирало во телото. Телото складира јаглехидрати во форма на гликоген, млечна киселина која собира вода. Така што секој грам јаглехидрати задржан во телото ќе врзе до четири пати повеќе вода во исто време.


2. Чувството на глад може да се намали
Преработените јаглехидрати може да предизвикаат скок на шеќерот во крвта проследен со брз пад. Ваквите ненадејни промени испраќаат нејасни сигнали до мозокот кои можат да го зголемат гладот ​​и желбата за храна.

This image has an empty alt attribute; its file name is leb-bez-griza-na-sovest.jpg


3. Ќе се чувствувате поенергични
Белиот леб не содржи влакна, кои се неопходни за оптимално функционирање на дигестивниот тракт. Ако го замените белиот леб со леб од цели зрна, ќе му обезбедите на вашето тело повеќе влакна.

Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Денис Кралевски од Македонија доби шанса за втор живот благодарение на лекарите од УМБАЛ „Св. Ана“ во Софија

Тимот на д-р Станислав Јорданов од болницата „Св Ана“ во Софија му даде шанса на …