Овие 4 знаци покажуваат дека страдате од недостаток на витамини

Ако сте често болни и постојано се чувствувате уморни, ова се само некои од знаците дека ви недостасуваат витамини.
Секој кој сака да остане фит и здрав знае дека е од суштинско значење во својата исхрана да вклучи храна која ќе му ја обезбеди вистинската количина на витамини и хранливи материи.
Ова се сигурни знаци дека страдате од недостаток на витамини:

Лесно се заморувате и го губите здивот
Ако често немате доволно енергија, тоа може да биде знак за разни проблеми. На пример, може да сте болни, да сте преоптоварени или да не спиете добро. Во исто време, проблемот со дишењето може да биде знак дека треба да го проверите здравјето на белите дробови.
Ниското ниво на енергија може да биде знак дека сте анемични или дека страдате од недостаток на железо.
Ако се сомневате дека имате анемија или едноставно ви треба повеќе железо во вашиот систем, клиниката Мајо забележува дека може да забележите други симптоми како што се бледа кожа, главоболки, вртоглавица и болка во градите, како и ладни раце и нозе.
„Земањето мултивитамин со железо може да помогне да се зголемат резервите на железо и да се зголеми квалитетот на црвените крвни зрнца, што може да ги подобри нивоата на енергија и транспортот на кислород, што сигурно ќе ве остави да се чувствувате освежени и засилени“, вели Леки Мориарти, сопственик на Expert Nutrition and Wellness.


This image has an empty alt attribute; its file name is pagjanje-na-kosa.jpg

Имате кршлива коса и нокти
Според Healthline, сува коса која има тенденција да се скрши може да биде резултат на живеење на топло место, користење на штетни производи за обликување или одредени здравствени проблеми. Што се однесува до кршливите нокти, тие можат да бидат предизвикани од хипотироидизам, стареење и недостаток на влага.
„Дополнително, кршливите коса и нокти може да бидат знак за недостаток на хранливи материи, што значи дека можеби не добивате доволно цинк, железо, биотин или други витамини од групата Б“, објаснува Мориарти.


Мориарти исто така вели:
„Дневното земање мултивитамин може да ви помогне да ги задоволите сите ваши потреби за витамини и минерали и на крајот може да го подобри здравјето на вашата коса и нокти“.

Често сте болни
„Ако забележите дека добивате повеќе од просечните три до четири настинки годишно, тоа може да биде знак дека ви недостасуваат клучните хранливи материи во вашето тело“, вели Мориарти, истакнувајќи дека слабиот имунолошки систем е нешто што треба да го избегнувајте да останете здрави.
Покрај тоа што ви помага да се борите против настинките, имунолошкиот систем може да ве заштити од различни бактерии и несакани организми – како што се вируси, паразити, бактерии и габички – како и болести и инфекции.
„Постојат хранливи материи кои се неопходни за поддршка на здрав имунолошки систем, како што се витамините Ц, А и Д, а дневниот мултивитамин може да ви помогне да ги задоволите вашите дневни потреби“, заклучил Мориарти.


Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Денис Кралевски од Македонија доби шанса за втор живот благодарение на лекарите од УМБАЛ „Св. Ана“ во Софија

Тимот на д-р Станислав Јорданов од болницата „Св Ана“ во Софија му даде шанса на …