Дали знаете дека пеглањето ТРОШИ МНОГУ СТРУЈА? Пробајте го овој ТРИК и заштедете!

Во споредба со полнење на мобилен телефон, правење кафе во електричен бокал или користење на машинка за бричење, пеглањето троши многу електрична енергија, повеќе отколку што мислите.
Размислете за фактот дека ви треба еден киловат-час електрична енергија за да направите 70 шолји филтер кафе или да ја користите вашата машинка за бричење 2.000 пати. Податоците од Германската организација за енергетска ефикасност (HEA) покажуваат дека тоа е половина од количината на електрична енергија што ја користите за половина час користење на пеглата.
Ако сакате да заштедите електрична енергија, не го користете копчето за пареа, бидејќи вашиот уред користи 90 проценти од енергијата за да ја претвори водата во пареа. Добрата вест е дека ефектот на пареа можете да го постигнете на поевтин начин. HEA советува да се намокри облеката пред да се пегла.

This image has an empty alt attribute; its file name is peglanje-1024x576.jpg


Германскиот моден консултант Соња Грау ви предлага да намокрите тенка памучна кујнска крпа и да ја покриете облеката со неа, па да ја испеглате.
„Важно е да се избере навистина тенка памучна ткаенина“, вели Грау, додавајќи дека токму оваа ткаенина овозможува топлината од пеглата да стигне до облеката.

Исто така, советува да не се препрскува крпата со вода, бидејќи не смее да биде премногу влажна, туку само влажна.
„Имајте на ум дека има многу ткаенини и комбинации на материјали кои не треба ни да ги пеглате. Единствено важно е веднаш да ја извадите облеката од машината за перење, во спротивно може да се збрчка“, вели Грау.


Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дали има идеална разлика во годините меѓу романтичните партнери? Еве што велат новите истражувања

Ако воопшто можеме да планираме љубов, ова би можело да биде идеалната разлика во годините …