ЕФЕКТИВНИ НАВИКИ – Пет работи што можете да ги правите секој ден за да го изгубите вишокот килограми

Одредени навики можат да ви помогнат да се ослободите од вишокот килограми, а со секојдневно практикување на внесот на протеини, ограничување на внесот на шеќер, хидрираност, намалување на внесот на алкохол и следење на вашата кондиција, наскоро ќе видите резултати.

Доколку се обидувате да ослабете, а сепак не сте среќни кога ќе стапнете на вагата, време е да направите некои промени во вашата дневна рутина. Диетата и вежбањето играат важна улога во ослободувањето од вишокот маснотии, а нутриционистката Мелиса Митри за Eat This, Not That открила кои пет работи можете да ги правите секој ден за да го забрзате слабеењето.


Зголемете го внесот на протеини за време на појадокот
Постојат многу студии кои ја поврзуваат конзумацијата на протеини со губење на тежината. На пример, истражувањето објавено во The American Journal of Clinical Nutrition наведува дека високо-протеинските диети се поздравени како успешни третмани за дебелината.

Намалете ја количината на алкохол што ја консумирате
За жал, вашето омилено шише бело вино или овошен коктел не е ваш пријател доколку сакате да изгубите тежина. Всушност, пиењето алкохол е сигурен начин да се наполните со празни калории. Намалувањето на внесот на алкохол што е можно повеќе ќе ви помогне да изгубите тежина побрзо, да ги изгубите мастите од стомакот и да се чувствувате многу полесно во процесот.


This image has an empty alt attribute; its file name is vodena-dieta.jpg

Ограничете го додадениот шеќер
Ако сакате значително да изгубите тежина, друго нешто што треба да се откажете е додадениот шеќер. Храната како сокови, газирани пијалоци, енергетски пијалоци, засладено кафе, бонбони, протеински плочки, јогурти со вкус и друга спакувана храна е полна со додадени шеќери што треба да ги избегнувате.


Хидрирање – особено пред јадење
Пиењето доволно вода може да го забрза вашиот метаболизам, да го потисне апетитот и да ги направи вашите тренинзи попродуктивни. Сите овие се клучни фактори кои можат да помогнат во вашите напори за слабеење.

„Пиењето повеќе вода во текот на денот промовира губење на тежината, особено кога пиете чаша пред оброк“, објаснува Митри. „Водата помага да се подобри варењето, ви дава енергија и го потиснува апетитот. Едно истражување покажа дека оние кои пиеле 200 милилитри вода пред оброк јаделе помалку и се чувствувале позадоволни”.

Следете ги вашите фитнес и навики за јадење
Следењето на вашите навики за вежбање и исхрана од самиот почеток ви помага да следите што правите, а што не. Според Митра, „ова може да ви даде одличен увид во тоа што да промените веднаш за да можете да ги прекинете клучните навики кои го забавуваат вашето слабеење. На пример, можеби безумно грицкате или се прејадувате на вечера, а следењето на вашите навики ќе ви помогне да се промените порано“.

Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО/Рецепт) ЛЕБ ЗА СЛАБЕЕЊЕ: Само 1 кришка ќе ве држи сити цел ден – Најздравото нешто што ќе го изедете во текот на денот

Доколку сте на диета и не можете да замислите ручек или појадок без леб, ви …