САКАТЕ ДА ЗАШТЕДИТЕ? Што троши најмалку струја, електричен бокал, шпорет или микробранова печка? Ќе се изненадите од одговорот!

Изминативе години има бројни поскапувања на повеќето дневни потреби, но и даноци, што е дополнително оптоварување на буџетот на домаќинствата. Затоа, неопходно е рационално користење на ресурсите.
Дали некогаш сте се запрашале кој кујнски апарат троши повеќе електрична енергија?

Ако сакате да загреете малку вода и се прашувате како да искористите најмалку енергија, експертите препорачуваат електричен бокал, бидејќи троши помалку струја од микробранова печка или електричен шпорет.


Исто така, овие бокали содржат автоматско исклучување што го спречува дополнителното загревање откако водата ќе зоврие, со што дополнително се спречува непотребното трошење. Сепак, бокалот е најдобрата опција за загревање на вода, но не и други работи.

This image has an empty alt attribute; its file name is jajca-soda.jpeg


Ако сакате да ја загреете супата, тогаш подобро е да користите микробранова печка, особено ако е мала количина. За литар или повеќе, поисплатливо е да се загрее на електричен шпорет.

Исто така, ако имате мал апоарат за варење јајца, неговото користење може да заштеди барем половина од енергијата што би ја потрошиле за варење јајца на електричен шпорет.


Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Видеото на кое девојче „пее“ го погледнале илјадници луѓе, ќе се насмеете кога ќе го видите крајот на снимката

На социјалните мрежи кружи хумористична снимка од две девојчиња – едната „пее“, и другото кое …