Шест причини зошто рибата и рибиното масло се незаменливи

Рибата е премногу богата со омега-3 масни киселини, а недостатокот на оваа хранлива материја следствено доведува до послаба меморија, слаб невролошки развој кај децата, мултиплекс склероза, Алцхајмерова и Паркинсонова болест, како и послаби когнитивни функции.
Постојат два вида киселини во рибиното масло – еикозапентаеноична киселина (EPA) и докосахексаеноична киселина (DHA). Правилната функција на нервниот систем и мозокот зависи токму од присуството на DHA, додека силниот имунолошки систем е поврзан со присуството на молекули на простагландин кои се синтетизираат од EPA.
Така, недостатокот на омега-3 масни киселини последователно доведува до послаба меморија, слаб невролошки развој кај децата, мултиплекс склероза, Алцхајмерова и Паркинсонова болест, како и послаби когнитивни функции.

Како да се земе рибино масло?


Рибиното масло обично можете да го најдете во капсули бидејќи тоа е најлесниот начин да го конзумирате, но уште поздраво е ако го снабдувате со конзумирање масна риба – харинга, лосос, сардина, инчуни и скуша, а Светската здравствена организација препорачува јадете 1-2 порции риба неделно.

This image has an empty alt attribute; its file name is riba-na-cinija-1.png


Ако тоа не е опција за вас, можете да внесете и омега-3 масни киселини во телото преку додатоци во исхраната со рибино масло.
Еве неколку одлични причини зошто треба да го вклучиме рибиното масло во нашата исхрана.

Придонесува за здравјето на срцето и крвните садови
Многу истражувања покажуваат дека луѓето кои јадат многу риба имаат многу помала стапка на срцеви заболувања бидејќи рибиното масло го зголемува нивото на добриот холестерол и го намалува лошиот холестерол, дури и во мали дози помага во намалување на крвниот притисок и го спречува создавањето на масни наслаги и наслаги во артериите.


Помага во лекување на ментални болести
Нашиот мозок се состои од речиси 60 проценти масти, а најголемиот дел се омега-3 масните киселини, поради што се неопходни за правилно функционирање на мозокот. Покрај тоа, истражувањата сугерираат дека рибиното масло, поради неговите омега-3 масни киселини, може да ги спречи или намали симптомите на ментални болести како што се шизофренија и биполарно растројство.

This image has an empty alt attribute; its file name is ribino-maslo-3.jpg

Ја прави кожата поубава
Кожата е нашиот најголем орган и таа прва гледа дали нешто не е во ред со телото. Доколку имате проблеми со сувост, мозолчиња или сте го забележале појавувањето на првите брчки, рибиното масло може да ви помогне бидејќи го зачувува колагенот кој ја прави кожата еластична и затегната. Исто така, рибиното масло може да помогне во ублажување на симптомите на псоријаза и дерматитис.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Повторно заедно – Кели од Беверли Хилс сподели фотографија и ги воодушеви фановите на култната серија

Тие беа ѕвездите на култната серија од деведесеттите „Беверли Хилс 90210“ на авторот Дарен Стар, …