ШЕСТ ВИДОВИ ДЕБЕЛИНА: Погледнете во која група припаѓате и како да го решите проблемот

Постојат многу причини за дебелина, а ова се некои од начините за справување со вишокот килограми
Науката докажала 6 типа на дебелина, предизвикана од различни фактори. Проверете во која група припаѓате, но и како да го решите тој проблем:

1. Дебелина од храна
Овој тип на дебелина е најраспространет во светот. Тоа е предизвикано од прекумерно внесување храна и шеќер.
За да го решите проблемот, намалете ја исхраната и вежбајте најмалку 30 минути дневно.


2. Дебелина на „нервозен стомак“
Овој тип на дебелина е предизвикан од анксиозност, стрес и депресија. Луѓето кои го имаат често консумираат слатки.
Најважно е да ја контролирате анксиозноста со физички активности кои ќе ве ослободат од стресот.

3. Глутенска дебелина
Главно се јавува кај жени во адолесценција, менопауза и со постоечка хормонална нерамнотежа.
Многу е важно да избегнувате долго седење, пушење и алкохол, како и вежбање со тегови.


4. Синдром на метаболна дебелина
Луѓето со надуен стомак како балон, ја таложат целата маснотија во овој дел од телото. Најпогодени се луѓето кои консумираат алкохол или имаат проблеми со дишењето.

5. Дебелина поради венска циркулација
Ова е претежно генетски наследна дебелина. Се јавува и за време на бременост и кај луѓе со отечени нозе.
Решение: Вежба како трчање или качување по скали.


6. Дебелина поради неактивност
Вид на дебелина што влијае на делови од телото кои биле многу активни во минатото.
Клучот за елиминирање на овој тип на дебелина е да не дозволите долги периоди без јадење, бидејќи тоа може да го забрза метаболизмот и побрзо да го согори.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

20 ПРАВИЛА НА ВОСПИТУВАЊЕ НА ГОЛЕМИОТ ПЕДАГОГ – МАРИЈА МОНТЕСОРИ: Еве како да го одгледате најдоброто и најспособното дете на светот

Големиот педагог Марија Монтесори знаела како да го воспита најдоброто дете на светот, со само …