(ВИДЕО+ФОТО) ДОДЕЛУВАЊЕ НАГРАДИ ВО ЛОС АНЏЕЛЕС – Остин Батлер доби Златен глобус за улогата на Елвис, Мишел Јео беше прогласена за најдобра актерка

Синоќа во Лос Анџелес се одржа јубилејната 80-та награда Златен глобус, а главните награди ги понесоа млад актер и ветеран.
Ѕвездата на „Елвис“, Остин Батлер и актерката Мишел Јео ги понесоа главните филмски награди на Златните глобуси.


Батлер е прогласен за најдобар актер за улогата во филмската драма „Елвис“. Младиот актер ја отелотвори легендата на рок музиката Елвис Присли.
“Во оваа соба сум со сите мои херои. Не ми се верува дека сум тука”, рекол Батлер, издвојувајќи ги Бред Пит и Квентин Тарантино.
Јео беше наградена за главната улога во акциониот филм „Everything Everywhere All At Once“.

View this post on Instagram

A post shared by Golden Globes (@goldenglobes)„Холивуд беше остварување на сонот додека не дојдов овде“, додадла малезиската актерка со кинеско потекло.
Таа нагласила дека на почетокот на нејзината кариера ја нарекувале „малцинство“ и ја прашувала дали знае да зборува англиски.
Колин Фарел ја доби наградата за најдобар актер во филмски мјузикл или комедија за Padraic Suilleabhain.

View this post on Instagram

A post shared by NBC Entertainment (@nbc)Меѓу другите наградени беше и актерката Анџела Басет, која ја доби наградата за најдобра споредна женска улога за нејзината улога на кралицата Рамонда во „Black Panther: Wakanda Forever“.
Најдобра споредна машка улога му беше доделена на Ке Хуј Куан за улогата на Вејмонд Ванг во „Everything Everywhere All at Once”“.

View this post on Instagram

A post shared by NBC Entertainment (@nbc)


За најдобра филмска драма е прогласена „The Fabelmans“, приказна за полнолетство базирана на тинејџерските години на Стивен Спилберг. Наградата за најдобар филмски мјузикл или комедија отиде во рацете на „Banshees of Inisherin“.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Том Одел се враќа со новата акустична балада „Black Friday“

Хитмејкерот на „Another love“ издаде нова песна и видео спот за песната „Black Friday“. Тој …