(ФОТО) На актерот му се заканува судење поради неговата семејна историја? „Имале плантажи со робови“

БРИТАНСКИОТ актер Бенедикт Камбербач наводно би можел да се соочи со судење во Барбадос поради робовладетелското минато на неговото семејство. Странските медиуми пишуваат дека неговите предци имале плантажа со шеќерна трска на тој остров, каде што бунтовите на робовите биле сурово задушувани во крв.
Поради ова тамошните власти би можеле да покренат истрага, а според медиумите постапката е во „најрана фаза“. Неименуван висок функционер во Барбадос не негира дека семејството Камбербач може да се соочи со барање за отштета поради историските врски на островот со ропството, пишува Sky News.

На плантажата на неговите предци работеле 250 робови
Ропската позадина на приказната за неговото семејство започнала со неговиот седми прадедо, Џошуа Камбербач, кој во 1728 година ја купил плантажата Клиланд во северниот дел на Барбадос и започнал со тогаш профитабилното одгледување шеќерна трска.
На плантажата работеле 250 робови, а работата била физички напорна. Последните робови биле ослободени 105 години по купувањето на плантажата, кога Британската империја го укинала ропството. Парламентот го усвоил Законот за укинување на ропството во 1833 година, кој ја укинал трговијата со луѓе и експлоатацијата во поголемиот дел од Британската империја.Камбербач играше робосопственик во филмот Twelve Years a Slave
Интересно е што Бенедикт Камбербач глумеше во филмот Infinite Mercy, односно во биографијата на Вилијам Вилберфорс, лидерот на британските аболицирани, во кој ја толкуваше улогата на својот пријател, благородник и политичар Вилијам Пит. За да биде иронијата поголема, тој ја прифати улогата на сопственикот на робови Вилијам Форд во филмот награден со Оскар, „Дванаесет години робство“.
Во приватниот живот, актерот е активист против климатските промени и се бори за правата на луѓето и животните. Во април тој најави дека ќе обезбеди дом за семејство од Украина на неговиот имот во Велика Британија.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Повторно заедно – Кели од Беверли Хилс сподели фотографија и ги воодушеви фановите на култната серија

Тие беа ѕвездите на култната серија од деведесеттите „Беверли Хилс 90210“ на авторот Дарен Стар, …