Победете го празничното нерасположение: Кој е клучот за избегнување на стресот?

Ако не се чувствувате весели оваа празнична сезона, не грижете се – дефинитивно не сте сами. Сите ние мислиме на празничната сезона како време што треба да биде исполнето со радост
Во реалноста, ова може да биде едно од најсложените, најстресните, па дури и најдепресивните времиња за многумина.
Може да биде особено тешко да се справиме со стресот и негативните чувства во овој период од годината, бидејќи обично се чувствуваме како да треба да „нанесеме“ насмевка и да бидеме добро расположени. Да се ​​даде приоритет на себе и на вашето ментално здравје за време на празничната сезона е тешко, но важно е да не ги занемарувате сопствените потреби.
За среќа, има многу работи што можете да ги направите за да се чувствувате подобро, а можеби дури и да добиете малку новогодишен и божиќен дух во процесот.

Знајте дека вашите чувства се валидни
Сите ние понекогаш сме малку преоптоварени, но сезоната на празници може да биде особено стресна. Бидејќи сме многу навикнати да слушаме дека „Ова е сезона за славење“, може да биде уште потешко да признаеме дека сме несреќни.
Треба да се потрудите да си дозволите да ги почувствувате овие чувства. Секогаш запомнете дека е во ред да се биде тажен, осамен или под стрес. Многумина се! Признавањето на вашите чувства, наместо да се обидува да ја лажира среќата, може да направи огромна разлика и да ве одведе на вистинскиот пат за да откриете какви промени треба да направите за да се чувствувате подобро, според Клиниката Мајо.


Не плашете се да поставите граници
Сезоната на празници е еден од најпрометните периоди во годината за многу луѓе кога станува збор за времето. Често, колку сте позафатени, толку полесно ќе почнете да чувствувате стрес. Да се ​​спротивставите на обврските и одговорностите кои ве влечат во милион различни правци може да биде тешко, но тоа е клучно за управување со стресот. Најдобар начин да ја вратите контролата во овие ситуации е да поставите јасни граници.

Направете планови и држете се до нив
Клиниката Мајо советува дека правењето планови може да биде клучно за да останете под контрола и да не се чувствувате преоптоварени за време на празниците. Планирањето на вбуџетот исто така може да помогне да се избегне стресот. Сите знаеме колку може да биде скапа сезоната на празници. Следењето на она што го купувате и поставувањето ограничувања ќе ве спречи да трошите прекумерно.


Не двоумете се да допрете до другите
Празничната сезона обично „бара“ многу дружење, па многумина можат да се чувствуваат изолирано. Сепак, без оглед на вашата ситуација, важно е да се даде приоритет на поминување време со луѓе за кои се грижите и кои за возврат се грижат за вас.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Повторно заедно – Кели од Беверли Хилс сподели фотографија и ги воодушеви фановите на култната серија

Тие беа ѕвездите на култната серија од деведесеттите „Беверли Хилс 90210“ на авторот Дарен Стар, …