Вирално видео: Медицинска сестра покажала како изгледа плацентата за време на бременоста

Ники Јуркуц е мајка на две деца и медицинска сестра која ги учи жените на социјалните мрежи, Instagram и TikTok за различни работи поврзани со здравјето на жените, но и здравјето на децата, на профилот на Tiny Hearts Education.
Во најновото видео Јуркуц покажала како изгледа плацентата за време на бременоста.

„Плацентата е еден од органите кои целосно ги игнорираме во текот на бременоста, а таа е единствената врска помеѓу идната мајка и нејзиното бебе. Плацентата е извор на кислород и хранливи материи кои му помагаат на детето да се развива правилно“, напишала таа под интересното видео и ги прашала своите следбеници дали имаат можност да ја видат плацентата по породувањето.
„Ја видов мојата за време на породувањето и бев фасцинирана. Дури и ја држев во раце, само се сеќавам дека не ми се веруваше колку е голема. Навистина посебно искуство“, напишала една мајка.


Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Познатиот композитор е целосно уништен: „Скршен сум, не напушти пред неколку часа“

Еден од најпознатите британски композитори, Ендрју Лојд Вебер, објави дека неговиот најстар син Николас починал …