Немале СЕКС 14 години и уште се сакаат: „Водевме љубов до зори, сега ги облекуваме чизмите и…“

Дали среќниот брак е тесно поврзан со бројот на сексуални односи во текот на заедничкиот живот и дали е неопходно да се има желба за секс за да се каже дека имате добар брак, се само дел од прашањата на кои одговараат сопружници од ОК.
Клер и Џон се запознале пред 20 години на работа и веднаш се случила голема љубов. Нивниот сексуален живот, велат, бил страстен и интензивен, а круна на нивната врска и посветеност еден кон друг бил нивниот син. И така, годините на заеднички живот минуваа во радост и проблеми, но љубовта меѓу нив никогаш не исчезнала, туку желбата за секс.

Клер за веб-страницата „High50“ опишала како изгледа нивната врска без интимни односи.


„Смешно е кога ќе се сетам на раните денови од мојата врска со Џон и ќе сфатам колку ни беше важен сексот тогаш. Тешко е да се замисли дека тоа бевме дури и ние. Кога се запознавме на работа, почувствувавме непосредна физичка привлечност еден со друг. Секогаш се шегувам дека пред неговото прекрасно лице го добив неговиот прекрасен задник во фармерки Левис. Првите десет години нашиот сексуален живот беше активен, авантуристички, а сексот беше лепилото што не држеше заедно“, вели таа, а потоа продолжува:

„Деветнаесет години откако го кажавме нашето судбоносно „Да“, среќна сум што можам да кажам дека нашиот брак е силен и среќен. Се разбира, имаше неколку подеми и падови на патот. Мојата постпородилна депресија по раѓањето на нашиот син, Алекс Подоцна, средовечната криза на Џон откако беше прогласен за технолошки вишок и отпуштен. Но, ние сè уште чувствуваме љубов и лојалност еден кон друг“.
Таа, исто така, истакнала дека тие немаат секс од 2008 година, но сепак делат голем кревет секоја вечер во нивниот дом во Јоркшир.


„Се бакнуваме и галиме и имаме тактилна, нежна физичка врска, но поминаа години откако водевме љубов.

This image has an empty alt attribute; its file name is postari-i-seks.jpg


А како изгледа еден љубовен живот после 50-тата година, Клер детално и објаснила на новинарката на споменатиот сајт – преку дијалог што некогаш го имала со сопругот.

„Го изгубив интересот за секс кога влегов во менопауза, што не е невообичаено. Сексот стана непријатен и на крајот несакан. Му кажав на Џон како се чувствувам и тој рече дека разбира. Во тој момент доби отказ, па се преиспита, па сексот не му беше ни на ум. Мислев дека моето либидо ќе се врати по менопаузата, но не се случи. ‘Што ако никогаш не се врати’, го прашав Џон една вечер во кревет“, започнала таа, а потоа продолжила:

„Тоа не е ништо за што треба да бидеме загрижени. Ние сме во нашите 50-ти, во добра форма сме, здрави сме и сè уште сме заљубени. Не гледам ништо позитивно во тоа да бидеме загрижени за сексот, ако ниту еден од нас тоа не го сака, ми одговори тој“.

„Неговиот одговор беше логичен и охрабрувачки. Нашиот брак би бил во неволја доколку на некој од нас се’ уште му требаат страсни моменти на дневна основа, но и двајцата сме среќни што влегуваме во нова фаза од нашата врска“.

This image has an empty alt attribute; its file name is postari-parovi-1.jpg

На крајот од разговорот Клер истакнала дека двајцата се посветиле на други цели во животот, како и дека деновите, месеците и годините им се исполнети.

„Можеби ова звучи премногу лесно, но отсекогаш сум се чувствувал безбедно во бракот. Среќни сме бидејќи секогаш отворено сме зборувале за се што ни пречи. На почетокот на врската водевме љубов до зори. Денес повеќе сакаме да ги обуеме нашите чизми, одиме на долга прошетка и ручек во локален ресторан или летаме за Париз или Будимпешта за викенд. И двајцата сакаме да готвиме и да се грижиме за домаќинството. Го поминуваме времето со нашиот син и сонуваме да купиме имот во Франција кој сами ќе го реновираме. Имаме планови и соништа, но не ни треба секс за да ги постигнеме“.

Фото: Илустрација

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ГО ПРАШАЛА ДЕЧКОТО ЗА ШТО ФАНТАЗИРА ВО КРЕВЕТ, А ПОДОБРО ДА НЕ ГО НАПРАВИЛА ТОА! „Тоа беше најпогубната реченица што некогаш сум ја слушнала“

Кога го прашала своето момче за неговите интимни желби, добила одговор кој ја шокирал. Дали …