Препознајте кој витамин ви недостасува: Секој недостаток носи одредени симптоми

Често се случува да земеме комплекс од неколку витамини за да го зајакнеме имунитетот, а ретко проверуваме дали недостатокот на еден специфичен витамин е „виновен“ за уморот или честото заболување.

Витамин Ц


This image has an empty alt attribute; its file name is vitamin-c.jpeg
Склоноста кон инфекции, истакнати вени, модринки, склоност кон крвавење се знаци на недостаток на витамин Ц во телото. Недостатокот може да се појави со зголемени физички и ментални напори, за време на бременост и доење и со инфекции.
Недоволното внесување на витамин Ц може да доведе до авитаминоза која најчесто се јавува кај деца, алкохоличари и постари лица. Изразениот недостаток доведува до потешко нарушување, скорбут. Овој витамин е важен бидејќи ја поттикнува работата на имунолошкиот систем во борбата против вирусните инфекции и бактериите. Овошјето и зеленчукот се богати природни извори на витамин Ц.

Витамин А


This image has an empty alt attribute; its file name is vitamin-a.jpg
Груба, сува и иритирана кожа, губење на апетит, чест замор, слаба коса без сјај, кршливи нокти, првут, кожа склона кон акни се предупредувачки знаци за недостаток на витамин А. Експертите велат дека неговиот недостаток најчесто се рефлектира со промените во очи.

Витамин Д


This image has an empty alt attribute; its file name is vitamin_D.jpg
Во случај на недостаток на витамин Д, прво се забележуваат промени во коскеното ткиво. Кај децата се забележува рахитис, а кај возрасните доведува до остеопороза. Превентивно се дава на бебињата во првата година од животот, а во случај на остеопороза витамин Д се дава во комбинација со калциум поради намалување на наслагите на калциум во коските. Затоа се смета дека здравјето на коските зависи од овој витамин, бидејќи без него коските слабеат, се виткаат и се кршат. Малаксалост, слабост, зголемено потење исто така може да бидат симптоми на недостаток на овој витамин.

Витамин Е

This image has an empty alt attribute; its file name is vitamin-e-1.jpg
Недостатокот на витамин Е во организмот не се манифестира толку со видливи знаци, туку симптомите се видливи во крвната слика, па показател за недостаток на витамин Е е помала количина на црвени крвни зрнца.

Витамини од групата Б

This image has an empty alt attribute; its file name is vitamin-b-12-novo.jpg
Симптомите на недостаток на витамин Б1 вклучуваат невролошки нарушувања, мускулна слабост и грчеви, губење на меморијата и едем. Симптомите може да вклучуваат и губење на апетит, раздразливост и нарушувања во дигестивниот систем. Во случај на целосен недостаток, се јавува бери-бери болест.
Недостатокот на витамин Б2 е видлив во аглите на усните, околу кои често се јавуваат рани и оштетувања на кожата. Кога го нема доволно во телото, доаѓа до иритација на очите, што особено се манифестира со нарушувања на светлината. Очите се уморни и чувствителни на светлина. Се јавуваат и потешкотии во зараснувањето на раните, алергиски реакции и воспалителни промени на кожата.
Недостатокот на витамин Б3 се рефлектира со многу знаци како што се мускулна слабост, општ замор, губење на апетит, дигестивни проблеми и разни проблеми со кожата. Хроничниот недостаток на витамин Б3 ја предизвикува болеста пелагра, чии симптоми се промени на кожата, дерматитис и нарушувања на нервниот систем.

This image has an empty alt attribute; its file name is vitamin-b-12-prednosti.jpg
Недостаток на витамин Б6 се јавува кај дијабетичари, постари лица, бремени жени и доилки. Недостатокот на витамин Б6 е поврзан со бубрежни заболувања, грчеви во рацете и нозете, воспаленија на кожата, раздразливост, несоница и анемија. Тоа е витамин кој ги регулира промените на расположението, ПМС и бројните ментални нарушувања.
Витаминот Б7 е одговорен за здрава кожа, коса и нокти, па неговиот недостаток предизвикува промени на кожата и косата (лупење на кожата, сипаници, опаѓање на косата, губење на апетит, замор).
Фолната киселина, или витаминот Б9, е важна за синтезата на ДНК, така што во спречување на дефекти на невралната туба кај новороденчињата. Недостаток се јавува кај трудници, жени кои земаат контрацепција, луѓе со дигестивни проблеми и алкохоличари. Поголемиот недостаток на фолна киселина во телото може да доведе до мегалобластна анемија, која се карактеризира со недоволен број на црвени крвни зрнца.
Друг витамин од Б групата е важен за производство на ДНК генетски материјал, а тоа е Б12. Недостатокот на овој витамин најчесто се јавува кај трудници, доилки и алкохоличари, а знаци на недостаток се слабеење, болки во грбот, трнење во рацете и нозете.

Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Поранешниот словенечки претседател го продава својот автомобил од 1991 година

Пред неколку дена Борут Пахор се пофали дека неговиот Рено 4 и официјално станал олдтајмер. …