(ФОТО) Социјалното претприемништво како алатка за инклузија- одбележан светскиот ден на лица со попреченост

Вчера, на 4ти декември, во социјалното претпријатие „Кантрисајдретрит“, во с. Опила, Ранковце, се одбележа светскиот ден на лицата со попреченост под мотото „Сите сме еднакви!”. На настанот покрај музичката програма и дружењето се одржа панел дискусија за социјалното претприемништво како алатка за инклузија, мини саем на социјални претпријатија, и се доделија благодарници на чинителите од сите сектори кои со својата работа прават добро во заедниците.

Присутните имаа можност да ги слушнат искуствата и размислувањата на панелистите Давид Неделковски од „Кози млеко планина“ (Одгледувач на кози и производител на козји млечни производи од село Раштак) иПредраг Стошиќ(Директор на социјалното претпријатие Раданска Ружаод Србија) и воедно да постават прашања кои би им помогнале да ги зајакнат своите социјални претпријатија, дознаат повеќе за можностите за пласман на производи, соработка, извори на финансирање или пак да се инспирираат за нови идеи за бизниси со општествен импакт.


This image has an empty alt attribute; its file name is Социјално-претприемништво-за-инклузија-фотографија-на-Ѓорѓи-Костовски.jpg
„Тоа што е заедничко за српскиот ајвар и македонското сиренце, не е само тоа што тие заедно одат најдобро (исто како и прекуграничната соработка на нашите две соседски земји), туку што тие се примери на бизниси кои се локални, кои прават добро за луѓето, и се приказни кои можат да се најдат на европските пазари и да раскажат за потенцијалот на солидарната економија. Сите ние мора да најдеме начини да ги поддржиме социјалните претпријатија, кои пак можат да поддржат различни групи на граѓани преку работна инклузија. Ова е една од пораките на нашиот прекуграничен проект кој го спроведуваме со Траг Фондација и Оптимист од Србија“ изјави Јасмина Саид, координаторка на проектот во АРНО.

Настанот беше организиран од страна на Кантрисајдретрит, EuropeHouseКрива Паланка и здружение „Хендикеп плус“ со поддршка одопштина Крива Паланка, општина Ранковце,и прекуграничниот европски проект „Социјални претпријатија за економски развој и социјална инклузија“ кој го имплементира здружението “АРНО”. За вегетаријанска закуска се погрижија учениците од средното угостителско училиште „Митко Пенџуклиски“ од Кратово, муралот со еко-порака (ReUse-Reduce-Recycle) го изработија ученици од средното уметничко училиште „Лазар Личеноски“ од Скопје, додека за музичката програма беше задолжена Наталија Данаилова со бендот.


This image has an empty alt attribute; its file name is Социјално-претприемништво-за-инклузија-настан-1-фотографија-на-Ѓорѓи-Костовски.jpg

„ Уште сум по импресии од вчерашниот настан и целиот адреналин. Преблагодарна сум на сите што дојдоа и си поминавме преубаво. Имаше дружење, имаше идеи за соработки, познанства. Јас сум преблагодарна на министерот за земјоделство- г. Љупчо Николовски, кој вчера соопшти дека ќе продолжи да ги донира патните трошоци од целата година, и оваа година тие средства ќе ги донира на нашиот ранч, а ние ќе ги распределиме каде е најпотребно. Без зборови сум, благодарам на довербата и почитта на сите.“ изјави Мариа Дуда, основачката на КантрисајдРетрит.


На настанот присуствуваа претставници на делегацијата на Европската Унија во Скопје, учесниците од Академијата за социјално претприемништво, претставници на локалната самоуправа, донаторската заедница, претставници од граѓанскиот сектор, социјални претпријатија (Кико од Лице в Лице продаваше новогодишни честитки) и посетители.

This image has an empty alt attribute; its file name is Социјално-претприемништво-за-инклузија-фотографија-на-Дарко-Ристовски.jpg

Проектот „Социјални претпријатија за економски развој и социјална инклузија“ е финансиран од Европската унија преку Секторот за договарање и финансирање на програми од средства на ЕУ на Министерството за финансии на Република Србија (ИПА 2 програма за прекугранична соработка Република Србија-Северна Македонија 2016-2020), а се имплементира во партнерство на здруженијата “АРНО” од Северна Македонија, Оптимист и Tраг фондација (координатор) од Република Србија.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Јелена Ѓоковиќ споделила фотографија од Дијана и Новак: Оставила краток и јасен коментар за својата свекрва!

Новак Ѓоковиќ вчера постигна голем спортски успех Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ја освои десеттата …