ДОПОЛНИТЕЛНИ ПРИДОБИВКИ – Секојдневното консумирање на омилениот пијалок на многумина може да го намали ризикот од дијабетес

Се чини дека навиката на многумина кои го започнуваат денот со шолја кафе може да има дополнителни придобивки освен самото будење, а новото истражување кај жените вели дека може да го намали ризикот од дијабетес тип 2.
Студијата, која беше објавена во The American Journal of Clinical Nutrition, опфатила 4.522 учесници, а тие биле следени од 1991. до 2017. година. Проверките се правеле на секои две до четири години за да се разгледаат различни фактори како што се начинот на живот, исхраната – вклучително и потрошувачката на кафе со кофеин и без кофеин, демографијата и болестите.
Дополнително, биле земени примероци од крв од учесници кои не се дијабетичари помеѓу 2012. и 2014. година и биле анализирани за биомаркери на метаболизмот на гликозата.
Во текот на студијата, било откриено дека 979. учесници развиле дијабетес тип 2. Резултатите исто така покажале дека редовното консумирање кафе со кофеин е поврзано со намален ризик од дијабетес тип 2.

This image has an empty alt attribute; its file name is utrrinsko-zir-kafe.jpg


Активната состојка во кафето е кофеинот, стимуланс кој може да помогне во намалувањето на нивото на шеќер во крвта. Тоа е затоа што кофеинот ги блокира рецепторите на аденозин во мозокот, што го намалува нивото на инсулин и ја зголемува апсорпцијата на гликоза.
Истражувачите откриле дека консумирањето кафе е поврзано со подобрен метаболички профил – што значи дека пиењето повеќе кафе може да го намали ризикот од развој на дијабетес тип 2 со тоа што ќе ви помогне да одржите здрава тежина и ниво на крвен притисок.

This image has an empty alt attribute; its file name is don-kafe-4.jpg


Покрај тоа што делуваат како додаток во исхраната за дијабетес, се покажало дека кафето и кофеинот имаат неколку други здравствени придобивки, вклучувајќи го и намалувањето на ризикот од Паркинсонова болест поради антиоксидантите и намалувањето на ризикот од Алцхајмерова болест поради кофеинот.
Сепак, важно е да не претерувате бидејќи пиењето повеќе од четири шолји кафе на ден всушност може да биде штетно за вашето здравје и да го зголеми ризикот од срцеви заболувања и некои видови рак.

Фото: Архива


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Јелена Ѓоковиќ споделила фотографија од Дијана и Новак: Оставила краток и јасен коментар за својата свекрва!

Новак Ѓоковиќ вчера постигна голем спортски успех Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ја освои десеттата …