(ВИДЕО+ФОТО) ЖИВОТОТ Е ЧУДО – Неговата мајка била изложена на ЗРАЧЕЊЕ ВО ЧЕРНОБИЛ, па се родил БЕЗ НОЗЕ и без една рака… ГО ОСТАВИЛА ВО ДОМ ЗА СИРАЦИ, а потоа…

Тим Мејсон (25) вели дека и покрај тоа што има само еден екстремитет, сепак може да трча, да готви, да танцува, да го шета своето куче и да живее самостојно. Тој, исто така, ја отфрлил својата протетика на млада возраст и рекол дека тие го спречуваат да биде тој и тоа што е.
Родената мајка на Тим Мејсон била изложена на големи количини на радијација по нуклеарната несреќа во Чернобил во 1986. година, што значи дека тој е роден со само еден работен екстремитет. Потоа бил сместен во сиропиталиште каде се мислело дека никогаш нема да биде посвоен.

This image has an empty alt attribute; its file name is tim-mejson-8-jpg.jpg


Вирџинија Мејсон (80), пензионирана извршна директорка на хуманитарна организација, рекла дека читала за Тим и отпатувала во Русија за да го запознае. Директорот на сиропиталиштето и рекол дека Тим нема да има добар живот. Но, Вирџинија Мејсон рекла дека сака да стане мајка веднаш штом го запознала Тим и го одгледала како самохрана мајка откако го изгубила партнерот кога Тим имал седум години.
Тим сега има 25. години, живее во Хартфорд, Конектикат, САД, работи во винската академија на долината Напа. Тим вели дека сака да им докаже на луѓето дека грешат и да им покаже на другите дека немањето нозе и само една рака не треба да ве кочи.

This image has an empty alt attribute; its file name is tim-mejson-2-jpg.jpg
– Луѓето мислат дека инвалидите не можат да вежбаат, но сите ние можеме. Вежбањето е за секого. Луѓето не сфаќаат дека јас не седам во мојата соба само како „тројно ампутиран“. Сакам вежбање и тоа ме одржува здрав и физички и психички. Секој ден се будам и се борам. Мојата независност е она за што сум најмногу благодарен – рекол тој.
Тим вели дека иако на Вирџинија ѝ било кажано од сиропиталиштето дека нема да има добар квалитет на живот, таа знаела дека ќе биде добро.
– Знаеше дека ќе бидам добро штом ја погледнав и направив „рибји“ гримаси. Беше многу среќна што ме најде“, изјавил Тим.


This image has an empty alt attribute; its file name is tim-mejson-6-jpg.jpg
Откако Вирџинија го посвоила тригодишниот Тим, тој дошол во Америка со неа и набргу по неговото пристигнување почнал да зборува англиски.
-Одев во основно училиште и едноставно полетав во небо. Бев навистина активен и секогаш играв на игралиштето – истакнал тој.
Кога бил помлад, Тим рекол дека користел протези, одалка и патерица за да се движи. Но, тоа го спречило да биде свој, рекол тој.

This image has an empty alt attribute; its file name is tim-mejson-5-jpg.jpg
– Навистина не ми се допадна протезата, немав чувство дека тоа сум вистинскиот јас. Сакав да бидам свој без нив.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ОБРНЕТЕ ВНИМАНИЕ – 300 ПРЕЉУБНИЦИ ГИ ОТКРИЛЕ ПОМОЛНИТЕ ТРИКОВИ СИ КОИ ЈА КАМУФЛИРААТ ИЗМАМАТА: ОВИЕ ДВЕ СТРАТЕГИИ НАЈЧЕСТО ГИ КОРИСТАТ! Една е ТЕШКО да се забележи!

Можеби не сте свесни за тоа, но аферите и изневерувањето во врските и браковите се …