(ФОТО) Поминал 24. години во затвор за кривично дело што не го направил. Добил 45. милиони долари

РОЏЕР Дин Гилиспи имал само 24. години кога се соочил со обвинение за силување на неколку жени во 1990-тите, злосторство за кое отсекогаш тврдел дека никогаш не го сторил.

Поминал 24 години во затвор
Гилиспи бил осуден на 56. години затвор, а по 24. години поминати во затвор, тој бил ослободен во 2011. година. Но, дури во 2021. година државата Охајо го прогласила за невин, односно лажно обвинет за злосторства што не ги извршил.


Поранешниот осуденик барал отштета на суд по толку години поминати во затвор, иако никогаш немало никакви физички докази што го поврзуваат со делото.


Најголемиот надоместок во историјата
Во нагодбата Гилиспи добил отштета во износ од 45 милиони долари, најголема во историјата на државата Охајо. Според The ​​Columbus Dispatch, поротата утврдила дека правата на Гилиспи биле прекршени од детективот Скот Мур, кој ги задржал доказите кои би можеле да помогнат во одбраната на Гилиспи.

Штетата е направена
Во едно интервју, Гилиспи го искористил моментот да повика на правда за илјадници други луѓе кои биле неправедно затворени и поминале голем дел од својот живот зад решетки за злосторства што не ги извршиле.
„Јас сум само еден од 3.199 луѓе на кои ова им се случило во САД. Овие луѓе отслужија повеќе од 28.000 години затвор за злосторства што не ги извршиле. Ова мора да престане. Овој систем треба да се поправи“, рекол тој.

Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Barcelona Gipsy balKan Orchestra (BGKO) во пресрет на премиерното гостување: Подготвуваме изненадување какво што моментот и го заслужува!

До премиерната музичка дружба со Barcelona Gipsy balKan Orchestra (BGKO), остана уште малку, а во пресрет …