Причини зошто цвеклото треба да биде во вашата чинија: Богато со хранливи материи а нискокалорично

Покрај сите здравствени придобивки, цвеклото е и многу вкусно, па дефинитивно ќе најдете место за нив во вашата чинија
Цвеклото, покрај тоа што ја разубавува вашата чинија, е многу хранливо и полно со есенцијални витамини, минерали и растителни соединенија.
Цвеклото може да се пофали со импресивен нутритивен профил. Има малку калории, но изобилува и со вредни витамини и минерали. Особено е богат со фолати, витамин кој игра клучна улога во растот, развојот и здравјето на срцето. Исто така содржи добра количина на манган, кој е вклучен во формирањето на коските, метаболизмот на хранливи материи, функцијата на мозокот и многу повеќе. Покрај тоа, имаат висока содржина на бакар, важен минерал потребен за производство на енергија и синтеза на одредени невротрансмитери.

This image has an empty alt attribute; its file name is cveklo-1.jpg


Крвен притисок
Цвеклото може да предизвика ефекти за намалување на крвниот притисок како резултат на високата концентрација на нитрати во овој коренест зеленчук. Во вашето тело, нитратите во исхраната се претвораат во азотен оксид, молекула која ги шири крвните садови и предизвикува намалување на нивото на крвниот притисок, пишува Healthline.

Здравје на дигестивниот систем
Цвеклото позитивно влијае и на дигестивниот систем. Една чаша цвекло содржи 3,4 грама влакна, што го прави цвеклото одличен извор. Влакната го заобиколуваат варењето и патуваат до дебелото црево, каде што ги хранат пријателските цревни бактерии.


Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ПРЕВЕНЦИЈА – Обрнете внимание: Ова се 4-те први сигнали кои укажуваат на НЕДОСТАТОК НА КАЛИУМ

И’ грчевите и хроничниот замор можат јасно да укажуваат на недостаток на овој елемент…Недостатокот на …