ПОРАДИ ПРЕТХОДНИ МАЛВЕРЗАЦИИ – Драстични промени во системот за песна на Евровизија: Земјите кои не се натпреваруваат добиваат право на глас

Европската радиодифузна унија (ЕБУ) најави големи промени во системот на гласање за Евровизија 2023 година, а гледачите од земјите кои не учествуваат ќе можат да гласаат за прв пат во историјата на натпреварот.
Организаторите на Изборот за песна на Евровизија го проширија гласањето на глобалната публика и ја намалија улогата на жирито, откако гласачките неправилности го нарушија овогодинешниот натпревар.
Новото правило „Остатокот од светот“ треба да ја зајакне моќта на публиката да влијае на резултатите и да го препознае глобалниот дострел на натпреварот, кој минатата година привлече телевизиска публика од повеќе од 160 милиони луѓе.
Во најдрастичната промена на правилата во нејзината 67-годишна историја, победничката песна ќе ја изберат гледачите ширум светот, во комбинација со жири од музички професионалци, објави во вторникот Европската радиодифузна унија (ЕБУ).

Гледачите ќе можат да гласаат преку безбедна онлајн платформа, а целосната листа на подобни земји ќе биде објавена непосредно пред настанот, кој вообичаено се одржува во мај.
„Гласовите од земјите кои не учествуваат ќе бидат комбинирани за да се создаде збир на поени со иста тежина како земја учесничка во полуфиналето и големото финале“, објавија организаторите на натпреварот на нивната веб-страница.
Изборот за песна на Евровизија 2023 година ќе се одржи во англискиот град Ливерпул во име на овогодинешниот победник Украина.
Децениската традиција обично налага победникот на натпреварот да биде домаќин наредната година, но Европската радиодифузна унија (ЕБУ) соопшти дека безбедносните причини поради тековниот конфликт таму значат дека второпласираниот ќе ја преземе улогата на домаќин.Организаторите на натпреварот рекоа дека прават промени и во системот за гласање за полуфиналето, за што сега ќе одлучуваат самите гледачи, наместо комбинација од гласовите на гледачите и националните жири од музички експерти како досега.
Конечните резултати, сепак, ќе бидат решени со комбинација на гласови од гледачите и жирито.
Промените, кои беа одобрени од референтната група на натпреварот, дојдоа откако беа идентификувани „неправилни шеми на гласање“ при гласањето од страна на националните жирија од шест земји. Како резултат на тоа, гласовите на жирито од Азербејџан, Грузија, Црна Гора, Полска, Романија и Сан Марино беа отстранети.


Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) На каналот Dizi: „Љубов и гордост“ – нова турска хит драма

Романтични вечери во Ноември – уживајте во есенската магија на малите екрани Сезоната на гушкање …