(ВИДЕО+ФОТО) НЕШТО КАКО СОПРАНОСИТЕ – И’ Сталоне подлегна на предизвиците на телевизијата: Пристигна „Tulsa King“

Paramount+ објави акциона серија за мафијаш од Њујорк кој излегува од затвор по 25 години и оди во Тулса, Оклахома. Ова е прва главна улога на Сталоне во серија по 80 филмови во неговата кариера и би било грев да ја пропуштите.

This image has an empty alt attribute; its file name is stalone-vo-tv-serija-2-jpg.jpg
Тешко дека има поголем филмски праведник и херој од Силвестер Сталоне, 75-годишната икона на Холивуд кој не остава воодушевени од „Роки“. Сепак, работите се променија од корен. Промотивниот слоган на филмот „Кобра“ го опиша неговиот главен лик како „Строга рака на законот“, но Слај сега е на другата страна на законот и по педесетгодишна кариера во Холивуд е прилично шокиран што работи на телевизиска продукција. Во седумдесетите се појавува како гостин во „Коџак“, но и во „Лас Вегас“.


Најновиот излет на Paramount во сериската програма е насловен „Tulsa King“. Слај добро се држи, но вели дека телевизијата толку бара што тој сега на снимање филмови гледа како на одмор. Американскиот актер сè уште шармантно пренесува реплики низ неговите карактеристични усни и не води во светот на мафијата.
И тоа на италијански начин, начинот на кој светот на филмот и телевизијата блескаше благодарение на сите оние познати негативци кои тргуваат со влијание, страв и нелегална стока. Од „Кум“ до „Сопрановите“. Затоа што продуцентот и сценарист, добитник на Еми, Теренс Винтер („Сопрановите“, „Империјата на Бордвок“) сега е во улога на шоуранер.


View this post on Instagram

A post shared by Tulsa King (@tulsaking)


Италијанците го прават тоа најдобро
Закоравениот мафијаш Двајт „Генералот“ Манфреди (Силвестер Сталоне) е сличен на Слај на многу начини. Тој е отуѓен од современиот свет и ироничен, што е разбирливо бидејќи генералот одлежал затворска казна. Макон е пуштен од затвор после 25. години, што е многу долг период, па Двајт научил неколку животни лекции кои го оставаат ладен, а неговиот поглед на светот донекаде циничен. На денот на излегувањето од затвор, тој се навраќа на својот живот. На 17 години татко му го прашал што сака да биде во животот. Фризерот одговорил со потсмев, но всушност тој секогаш сакал да биде гангстер. Генералот се прашува дали вредело. Не. Ниту 25 секунди.

This image has an empty alt attribute; its file name is stalone-vo-tv-serija-1.jpg
Она што го доживуваат сите поранешни осуденици по излегувањето од затвор е дека животот надвор е исто толку суров како и животот внатре. Шефот му дава нова задача, а тоа е да се пресели во Тулса за да формира „експозитори“ на нивната криминална организација. Меѓутоа, Манфреди сфаќа дека мафијашкото семејство има сосема поинакви очекувања од него, кои се скриени и не се во негов најдобар интерес. Тој одлучува да стане независен и да создаде своја криминална империја и полека формира тим од група необични ликови. Тие ќе му помогнат да воспостави бизнис на место кое е толку туѓо за него што се чувствува како да е на друга планета.

View this post on Instagram

A post shared by Tulsa King (@tulsaking)

Криминалистичката драма „Tulsa King“, за оние на кои тоа нешто им значи, има висока оценка на ИМДБ, дури 8,4, а ја креираше исклучително успешниот креатор на тв серии, Тејлор Шеридан, кој остана запаметен по хитовите „Yellowstone”, „Mayor of Kingstown“ и „1883“. Тоа е визуелно примамливо и нема да можете да го тргнете погледот од Слај, бидејќи оваа улога ги интегрира сите привлечни ликови што тој ги играл досега. Музиката од шпицата се поигрува со познатата тема од вестернот „Добриот, лошиот, злиот“ бидејќи Манфреди оди на „дивиот запад“.

View this post on Instagram

A post shared by Tulsa King (@tulsaking)


Серијата не воведува во секогаш атрактивниот свет на мафијата, каде никој не е имун на тепачки и тупаници под појасот. Некои работи никогаш не се менуваат. Еднаш мафијаш, секогаш мафијаш. И кога ќе помине многу долго време, кога сите плаќаат со картички, додека некои претпочитаат готовина, стариот лисец повторно ќе го покаже својот талент за матни бизниси од другата страна на законот. Или како што вели промотивниот слоган на серијата Paramount… Вистински гангстер. Нов град.

View this post on Instagram

A post shared by Paramount+ (@paramountplus)

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Barcelona Gipsy balKan Orchestra (BGKO) во пресрет на премиерното гостување: Подготвуваме изненадување какво што моментот и го заслужува!

До премиерната музичка дружба со Barcelona Gipsy balKan Orchestra (BGKO), остана уште малку, а во пресрет …