Белграѓанин (32) починал од мозочен удар: Ова се првите симптоми и знаци дека веднаш треба да се консултирате со лекар

Србија ја потресе приказната за младиот белграѓанец Иван С., кој, за жал, ненадејно починал на 32-годишна возраст како последица на мозочен удар.
Трагично е како завршил еден млад живот поради болест која не е типична за младите. Од друга страна, мозочниот удар е водечка причина за смрт и’ кај мажите и’ кај жените во Србија, а секоја година таму страдаат околу 28.000 луѓе.

Во развиените земји, кои имаат сериозни статистики и епидемиолошки податоци, познато е дека речиси секоја минута се разболува по едно лице, а на секои три минути по еден умира како последица на мозочен удар. За жал, пациентите кои умираат од мозочен удар стануваат се помлади, особено во периодот после Ковид. Ова го потврдило и Здружението на невролози на Србија, кое спровело истражување за искуствата на терцијарните здравствени установи со невролошки нарушувања поврзани со инфекција со ковид, што покажува дека има зголемена фреквенција на мозочни удари кај помладите лица со поврзаноста на овие настани со ковид 19.
Мозочните удари, според Американското здружение за срце, генерално се во пораст кај помладите луѓе. Се смета дека главната причина е хипертензијата, еден од факторите кои придонесуваат за појава на болеста во помлада возраст, но и пушењето, дебелината, намалената физичка активност, дијабетесот…
Најважниот фактор за успехот на лекувањето на мозочниот удар е времето, бидејќи зависи од тоа колку нервни клетки ќе умрат и колкава штета ќе има. Ако мозочниот удар не се лекува, секоја минута умираат 2.000.000 нервни клетки.


– Колку побрзо разбереме дека дошло до мозочен удар, толку побрзо ќе започне лекувањето. Многу е важно сите да ги знаат симптомите и знаците на мозочниот удар, бидејќи катастрофа не мора да ни се случи на нас, туку на нашите најблиски, а нашето знаење ќе биде пресудно во тие моменти. Исто така, многу е важно лекарите да знаат кога започнале проблемите, какви проблеми сте имале, од што се лекувате и каква терапија сте земале претходно – објаснува прим. д-р Марјана Вукиќевиќ, невролог во Специјалната болница за цереброваскуларни заболувања „Свети Сава“ во Белград.

This image has an empty alt attribute; its file name is pocinal-od-mozocen-udar-1.jpg


Одделот за итни случаи е првото место каде што треба да се јавите, бидејќи тие ќе го одредат најдобриот начин на дејствување за вашиот третман. Лекарот од итната помош ќе ве праша за информации за почетокот и текот на болеста, претходните болести, навиките…

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ПРЕВЕНЦИЈА – Обрнете внимание: Ова се 4-те први сигнали кои укажуваат на НЕДОСТАТОК НА КАЛИУМ

И’ грчевите и хроничниот замор можат јасно да укажуваат на недостаток на овој елемент…Недостатокот на …