Најраните симптоми кои откриваат дека нешто не е во ред со вашата тироидна жлезда

ПРОБЛЕМИТЕ НА ТИРОИДАТА може да биде тешко да се самодијагностицираат. Ова се должи на фактот дека тие може да се помешаат со други здравствени проблеми како менопауза или когнитивни проблеми. Од друга страна, постојат рани предупредувачки знаци за проблеми со тироидната жлезда за кои треба да бидете свесни, пишува Evansville Surgical Associates.
Најголем проблем при откривање на болна тироидна жлезда е фактот што пациентите често ги припишуваат симптомите на други состојби и болести, поради што е важно да се оди на преглед за да може лекар специјалист да утврди дали се работи за нарушување на тироидните хормони или станува збор за друга болест.
Најновото истражување покажува дека се претпоставува дека секоја петта жена во текот на животот ќе наиде на нарушување на тироидната жлезда, а се зголемува и бројот на заболени мажи. Покрај генетиката, која игра голема улога во развојот на болестите на тироидната жлезда, проблеми предизвикуваат и стресниот живот, неправилната исхрана и промените во хормоните кои најчесто се јавуваат за време на бременост или менопауза.

This image has an empty alt attribute; its file name is proverka-na-tiroidata.jpg


Симптоми кои не треба да ги игнорирате
Нарушувањата во работата на оваа важна жлезда денес се втор најчест проблем со ендокриниот систем, по дијабетесот, кој сè уште е најчест. Лекарите предупредуваат дека многу добра прогноза дава навременото препознавање на нарушувањата на штитната жлезда и поставувањето соодветна дијагноза.
Најраните симптоми кои укажуваат на нарушување на хормоните на тироидата се замор, ненадејно губење или зголемување на телесната тежина, бавен или брз пулс, чувствителност на топлина или студ, анксиозност и депресија, губење на косата и намалено либидо.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Ин Мемориам: По долго боледување почина проф. др. Јовица Угриновски

По тешко боледување на 77 годишна возраст почина проф. др. Јовица Угриновски. Со огромна жалост …