(ВИДЕО) ЈА ЗАДРЖАЛ ПРИСЕБНОСТА – Турскиот водител импресионирал со својата мирна реакција во програмата во живо во моментот на земјотресот

Турскиот водител Ерсел Хошкара известувал во живо на телевизија кога западот од земјата го погодил земјотрес, а неговата реакција била снимена додека околу него се тресело се’ во студиото.
Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди областа на западна Турција во близина на градот Дузча, а локалните медиуми јавуваат дека е почувствуван на широко подрачје, вклучително и во Истанбул.
На камера е снимено искуството на телевизискиот водител на TGRT, Ерсел Хошкара, кој во тој момент бил фатен како известува во живо за време на земјотресот.
Додека земјата се тресела и работите почнале да се тресат и во телевизиското студио, Хошкара ја задржал присебноста и продолжил да известува без да го одвлекува вниманието.


На социјалните мрежи набрзо се прошири видео од неговата реакција на земјотресот, а многумина го пофалиле за неговата смиреност. Искусниот водител продолжил да известува за земјотресот кој беше снимен на видео пред само неколку секунди.
Според информациите од Турција, нема загинати, а тамошната агенција за катастрофи соопшти дека се повредени над 30 лица. Има информации и за прекини на струја во регионот, како и за жители кои скокале од балконите.

Фото: Принтскрин/Twitter


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Barcelona Gipsy balKan Orchestra (BGKO) во пресрет на премиерното гостување: Подготвуваме изненадување какво што моментот и го заслужува!

До премиерната музичка дружба со Barcelona Gipsy balKan Orchestra (BGKO), остана уште малку, а во пресрет …