(ВИДЕО) Изолиран град на Алјаска кој живее во една зграда: Сите жители живеат под еден покрив

Малиот град Витиер на Алјаска е прилично изолиран од остатокот од светот, а до него може да се стигне со траект или со поминување низ подземен тунел долг четири километри кој минува под глечерот.
Овој заспан град на западната страна на принцот заливот Вилијам Саунд е сместен меѓу живописните планини, но ако замислувате куп куќи во кои се сместени неговите 200 жители – тоа не е така. Наместо тоа, има 14-катница на работ на градот – поранешен стар хотел налик на касарна во кој живеат повеќето жители.
Зградата во која живеат сите граѓани на Витиер се нарекува „Begich Towers“ и е изградена во 1974. година за време на Студената војна. Во рамките на 14 ката, има сè што им треба на нејзините жители – од пошта, болница, полиција, училиште до градската администрација.
За да го напуштат градот, жителите на Витиер можат да користат поморски линии или тунел со една лента, а тие обично го организираат својот живот според распоредот на тунелот. Имено, автомобилите можат да поминуваат само еднаш на час во двата правци, а тунелот се затвора во 22:30 часот.


Честа глетка на влезот во Витиер се луѓе кои ја пропуштиле последната шанса да поминат низ тунелот и може да се видат како спијат во своите автомобили. Многу жители поседуваат маици со натпис „POW – Prisoner of Whittier“ што значи „Заробеник на Витиер“.
Одвнатре, зградата во која живеат изгледа како секој масивен станбен комплекс во голем град, освен што штом ќе излезете во зима, има малку места за одење.
Патувањето до работа за време на шпицот во Витиер значи запирање на лифтот на секој кат. Тоа значи дека и кога е студено, вработените во градот можат да одат на работа со сандали, а децата се спуштаат по еден кат на училиште. Се вели дека некои луѓе не излегуваат надвор од зградата и од самиот град со недели, па дури и месеци.
Само околу 220 луѓе живеат во Витиер во текот на целата година, кои работат во комерцијален риболов, рекреација и туризам или за државниот ферибот и железницата, кои го поседуваат речиси целото земјиште во областа.

Фото: Принтскрин/YouTube


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ОМИЛЕН ЛИК ОД СЕРИЈА – Судија на Мундијалот е хит поради неговиот изглед, многумина го препознале Рос од „Пријатели“

Шпанската фудбалска репрезентација пред неколку дена брилјираше на натпреварот против Костарика, постигнувајќи неверојатен резултат од …