Колку време навистина е потребно за да се надмине раскинувањето? Не е како што мислевме!

Раскинувањето може да биде тешко и болно
Разводот или раскинувањето се сметаат за втор најстресен настан во животот.

Раскинувањето на врската никогаш не е лесно, дури и ако тоа е добра одлука во вашиот живот. Иако можеби изгледа малку полесно за личноста која го иницирала раскинувањето, и двете страни страдаат.
На вашиот ум му треба време да се „излекува“, а тоа е она што треба да си го дадете – време.
Можеби мислите дека ќе бидат потребни години за да се надмине раскинувањето, но според експертите, тоа не трае толку долго колку што мислиме. Се разбира, должината на вашата врска игра витална улога во тоа колку е лесно или тешко да се продолжи понатаму, но добрата вест е што е потребно помалку време отколку што мислевме.


Колку време е потребно за да се надмине раскинувањето?
Раскинувањето на врската може да донесе низа негативни емоции. Тоа може да влијае на вашата самодоверба, влијаејќи на различни аспекти од вашиот живот. Веројатно сте слушнале дека е потребно половина време од врската за да се надмине раскинувањето, но тоа всушност не се верува дека е вистина. Неколку фактори влегуваат во игра, како размислувате за вашата врска и за себе потоа. Сепак, според клиничкиот психолог д-р Рамани Дурвасула, потребни се околу шест недели за да се навикнете на животот без поранешниот партнер, пренесува The List.

This image has an empty alt attribute; its file name is horoskop-najmnogu-patat-2.jpg
– На моите клиенти постојано им велам: дајте си шест недели – истакнува д-р Рамани.
Студијата од 2007 година покажала дека 71% рекле дека им биле потребни околу три месеци за да го надминат раскинувањето, додека студијата од 2017. година покажала дека биле потребни околу шест месеци. Сепак, секоја врска е единствена.


Социјалните мрежи може да го отежнат преболувањето на раскинувањето
Најдобро е да ги прекинете сите врски и сите форми на комуникација веднаш по раскинувањето за да можете да продолжите понатаму, но социјалните мрежи го отежнуваат тоа. Ова може да биде уште поголем предизвик во свет каде што повеќето од нас се на социјалните мрежи.

Фото: Архива


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ПРЕВЕНЦИЈА – Обрнете внимание: Ова се 4-те први сигнали кои укажуваат на НЕДОСТАТОК НА КАЛИУМ

И’ грчевите и хроничниот замор можат јасно да укажуваат на недостаток на овој елемент…Недостатокот на …