(ФОТО) ЈА ЗАВРШИ АКТЕРСКАТА КАРИЕРА: Актерот Мајкл Џеј Фокс доби почесен Оскар

Актерот Мајкл Џ. кој ја восхити публиката во ТВ комедијата „Семејни врски“ и филмовите „Враќање во иднината“ во саботата добил почесен Оскар за работата за собирање 1,5 милиони долари за истражување на Паркинсоновата болест.
На Фокс на 29-годишна возраст му била дијагностицирана Паркинсонова болест, нервно пореметување кое предизвикува тремор и други симптоми. Подоцна се повлече од актерството и во 2000 година ја основа Фондацијата Мајкл Џеј Фокс за истражување на Паркинсоновата болест за да помогне во финансирањето на потрагата по лек.

View this post on Instagram

A post shared by Vesti.bg (@vesti.bg_)


– Понизно стојам овде прифаќајќи ја вашата добрина, рекол канадскиот актер на сцената на годишните Гувернерови награди, каде што мноштво на најголемите ѕвезди, меѓу кои Том Хенкс и Џенифер Лоренс, му аплаудираа.
Фокс рекол дека најтешкиот дел од неговата дијагноза е „справувањето со неизвесноста“ и дека ја чувал својата дијагноза во тајност со години бидејќи „не знаел дали публиката може да се смее ако знае дека тој се мачи“.
Канадскиот актер, кој сега има 61. година, ја доби хуманитарната награда „Жан Хершолт“ од бордот на директори на Академијата за филмски уметности и науки, која ги доделува Оскарите, а го најавил пријателот Вуди Харелсон.
– Страшната дијагноза ја претвори во храбра мисија, изјавил актерот.


Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

4 работи со кои не смеете да претерате: Можат да влијаат на вашето здравје

Би се рекло дека сè што не е умерено може на некој начин да ни …