Конечно објаснето зошто СЕКОГАШ „ПАЃАМЕ“ НА ИСТИ ТИПОВИ!

Стандардите за убавина и социјалниот статус често го диктираат културниот разговор за тоа што е популарно. Разновидноста на она што ги возбудува поединците – сексуално или со партнерите – е всушност бесконечна. Привлечноста е незгодна и има елементи кои влијаат на тоа дали ќе ви се допадне момче или не и сите се меѓусебно поврзани.
Ова се четири јасни причини зошто некој не привлекува и зошто нашиот избор најчесто наликува на претходните:

1. Еволуција
Нашето наследство е предодредено да се стреми кон опстанок, на дневна основа и воопшто како човечки вид. Дури и ако не сакате деца, еволутивните стратегии играат улога во тоа како ќе најдете некој кој би бил добар за вас.
Поединците носат различни ресурси – пари, моќ, креативност и добрина – и она што се смета за неопходно или привлечно е целосно субјективно. Сè што би можело да му даде предност на „потомството“ во светот може да стане особина што свесно или несвесно ја бараме.


2. Физички и биолошки нагони
Тоа се хормони. Под површината, секој има различни хормонални сценарија што се случуваат во секое време. Хормоните влијаат на тоа како мирисате кај другите, на тоа како доживувате задоволство и на количината на сексуална возбуда. Хемикалиите во мозокот прават да се чувствувате добро (допамин) и среќни (серотонин).
Тие можат да поттикнат приврзаност и приемчивост. Нивоата на хормоните драматично се менуваат кога чувствувате или чувствувате страв или интензитет.

3. Психолошки фактори
Сопствената психологија игра голема улога во она што ве пали и привлекува. Кој и како ве сакал додека сте растеле има влијание врз споменатиот феномен. Често се движиме во насока на сличните на нас или како најблиските (критериуми се изгледот и карактерот).
На пример, ако мајка ви била преокупирана со брат или сестра или болен роднина, можеби имате тенденција да ве привлекуваат луѓе кои се помалку емоционално достапни. Барајте го она што го знаете или што ви помага да ја решите незавршената психолошка работа.
Кога спротивностите се привлекуваат, тоа е веројатно несвесно движење кон партнерот кој може да направи дел од „валканите работи“ наместо вас. На пример, ако сте порезервирани, можеби ќе ви биде супер секси кога вашиот партнер нема проблем да му каже на келнерот дека не ви се допаѓа вечерата.
Како се гледате себеси често е мерка за тоа кој ве привлекува и кого привлекувате. Ако вашата самодоверба е ниска, може да ставите голема тежина на тоа кој ви се допаѓа и може да развиете фантазии за тоа кои ќе бидете во однос на вашиот партнер. Одредена количина на љубов е слепа и очекувана на почетокот на секоја нова врска, но предолгото живеење во фантазијата може да ве направи склони кон психодрами и токсични обрасци.


4. Социјални бустери
Луѓето се општествени суштества. Најдобро живеат кога се поврзани со другите. Во различни групи – семејството, пријателите, културата, професијата и религијата – генерално веќе се дефинирани вредности кои одредена група ги одржува. Во барањето партнер често приоритет им се дава на особините кои се во согласност со нивните вредности.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ОБРНЕТЕ ВНИМАНИЕ – 300 ПРЕЉУБНИЦИ ГИ ОТКРИЛЕ ПОМОЛНИТЕ ТРИКОВИ СИ КОИ ЈА КАМУФЛИРААТ ИЗМАМАТА: ОВИЕ ДВЕ СТРАТЕГИИ НАЈЧЕСТО ГИ КОРИСТАТ! Една е ТЕШКО да се забележи!

Можеби не сте свесни за тоа, но аферите и изневерувањето во врските и браковите се …