Ферстапен во последната трка сезонава влегува од пол-позицијата

Во последните квалификации во овогодинешната сезона во Формула 1, Ред Бул ги заклучи првите две позиции.
Актуелниот шампион Макс Ферстапен ја освои пол-позицијата, седма сезонава, а Серхио Перез ќе стартува од второто место.
Верстапен го извози најбрзиот круг за 1:23.824.


Следуваат две Ферари – Шарл Леклер на третото и Карлос Саинс на четвртото, по што следат два Мерцедеси – Луис Хамилтон и Џорџ Расдел.
Возачот на Мекларен Ландо Норис тргнува од седмото место, осми беше Естебан Окон во неговиот Алпин. Деветтото место го зазеде Себастијан Фетел, а зад него е Даниел Рикиардо.
Во недела од 14 часот се вози последната трка сезонава во која можеби ќе имаме шампион, но сепак не е се решено. Преносот е на Спорт Клуб 3.

Фото: Принтскрин/Twitter


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Ферстапен незапирлив до пол позицијата на „Каталуња“

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен, ја освои пол-позицијата пред Шпанското ГП, седмата трка во …