Доктор: Едно нешто што можете да го направите го намалува ризикот од неколку видови на рак

ИАКО ракот е многу страшна дијагноза која никој не сака да ја слушне, има добри вести. Грижата за сопственото здравје и практикувањето едноставни промени во животниот стил навистина прават голема разлика, па во последниве години ракот стана успешно излечив.
„Постојат многу причини зошто ракот денес е полесен за лекување отколку во минатото. Прво, направени се големи чекори во подобар скрининг за рак и претходни интервенции за третман кои ги подобрија резултатите од лекувањето. Спроведувањето на генетскиот скрининг овозможи да се идентификуваат пациентите со поголем ризик од развој на рак“, објаснува за Eat This Џудит А. Смит, професор по акушерство и гинекологија на Медицинскиот факултет во Хјустон, додавајќи дека денес постојат одредени работи. можете да направите за да го намалите ризикот од рак.

Одржувањето здрава тежина може да спречи неколку видови на рак
Вишокот на телесните масти е поврзан со неколку видови на рак, вклучувајќи рак на дојка, рак на матка, рак на простата, рак на панкреас, рак на жолчното кесе, рак на тироидната жлезда, колоректален карцином, рак на вратот и рак на хранопроводникот. Според Американското здружение за клиничка онкологија, излегува дека истражувачите сè уште ја проучуваат врската помеѓу телесната тежина и ризикот од рак.


This image has an empty alt attribute; its file name is za-dieta-soveti.jpg
Тие открија неколку причини зошто тежината може да влијае на ризикот од рак. Имено, прекумерната тежина го подига нивото на хормонот инсулин и инсулинот фактор на раст-1 (IGF-1). Премногу од овој хормон може да помогне во развојот на некои видови на рак.
Исто така, масното ткиво, исто така, произведува повеќе од хормонот естроген, а естрогенот може да помогне во развојот на некои видови рак, како што е ракот на дојката. Нискостепеното хронично воспаление е почеста кај дебелите луѓе, особено ако тие имаат повеќе маснотии во стомакот, и е поврзано со зголемен ризик од рак, а масните клетки за возврат влијаат на начинот на кој вашето тело го регулира растот на клетките на ракот.
„Дебелината е поврзана со повеќето тумори, особено со ракот на дојката, јајниците, дебелото црево и ендометриумот. Кај жените, дебелината е поврзана со повисоки нивоа на ендогени хормони, како што е естрогенот, што ќе го зголеми ризикот од развој на рак. Дебелината е исто така поврзана со развојот на тивки воспалителни патишта кои можат да доведат до развој на рак. „Одржувањето здрава телесна тежина ќе го намали ризикот од развој на рак, особено кај оние пациенти кои имаат и наследен ризик од рак“, објаснила Смит.

Фото: Архива


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ОБРНЕТЕ ВНИМАНИЕ – 300 ПРЕЉУБНИЦИ ГИ ОТКРИЛЕ ПОМОЛНИТЕ ТРИКОВИ СИ КОИ ЈА КАМУФЛИРААТ ИЗМАМАТА: ОВИЕ ДВЕ СТРАТЕГИИ НАЈЧЕСТО ГИ КОРИСТАТ! Една е ТЕШКО да се забележи!

Можеби не сте свесни за тоа, но аферите и изневерувањето во врските и браковите се …