Како да знаете кога е време да ја прекинете врската? Црвени знамиња на кои вреди да се обрне внимание

Раскинувањето никогаш не е лесно, но понекогаш се најдоброто решение
Ако откриете дека повеќе уживате кога вашиот партнер не е во близина, или дека двајцата едноставно не можете да поминете ниту еден ден без да се карате, тоа може да биде знак дека вашата врска не е здрава.
Но, кога сте долго време заедно, може да биде тешко да се забележат знаците дека се движите кон раскинување. Вашата врска може да стане како уште една одговорност во вашиот живот, а да најдете начин да раскинете едноставно не е опција.

Знаењето на што да внимавате може да биде многу корисно за да разберете дали вашата врска е здрава или не.


Знаци дека е време за раскинување
Не ги игнорирајте овие црвени знамиња
Според истражувањата, многу жени изјавиле дека не можат да замислат иднина или одгледување деца со партнерот, што е јасен знак дека треба да дојде до раскинување.

Некои врски со црвено знаме се поопасни од другите. Ако поради зборовите и постапките на партнерот почнете да се чувствувате контролирано, манипулирани или имате екстремно ниска самодоверба, дефинитивно е време да раскинете. Зависноста може да се развие во текот на долготрајна врска, што доведува до нездрави навики, љубомора, па дури и емоционална злоупотреба, пишува The List.
Недостатокот на доверба исто така може да биде фатален за врската. Значи, ако вашиот партнер бил неверен, веројатно треба да размислите за раскинување, без разлика колку долго сте заедно.
Истражувањата покажаа дека многу луѓе кои се несреќни во своите долги врски се двоумат да раскинат бидејќи не сакаат да го повредат партнерот. Иако ова е легитимна грижа, вашата долгорочна среќа е исто така важна. Постојат начини за пријателско раскинување што на почетокот може да ве повредат, но долгорочно ќе бидат подобри за двајцата.


Совети за лесно раскинување
Никој не сака раскинување, без разлика дали сте вие ​​тој што го иницираше раскинувањето или некој раскинува со вас. Раскинувањето со некој што го сакате е болно, особено откако сте поминале значително време заедно. Во многу случаи, сè уште се грижите за личноста со која раскинувате, дури и ако веќе не сте романтично компатибилни, па земете ги во предвид нивните чувства кога одлучувате како да ја прекинете врската.
Да се ​​биде јасен и да се остане учтив е клучот за здраво раскинување. Не сакате да му давате лажна надеж на партнерот. Важно е јасно да ја пренесете вашата намера да раскинете, почитувајќи го времето што сте го поминале заедно со тоа што ќе останете смирени и сочувствителни.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Пораката на Сара Џесика Паркер за стареењето ќе влијае на вашата перспектива за убавината: „Не ја гледам смислата во обидот да не го прифатите одминувањето на времето“

Сара Џесика Паркер има 57 години и се чувствува одлично во шестата деценија. Актерката истакнува …