Добри вести: Вашиот омилен појадок го намалува холестеролот и спречува срцев удар

Сепак, не претерувајте, дури и во истражувањата секогаш се препорачува умерено консумирање.
Наместо традиционалното јаболко, за да го оддалечите кардиологот, треба да јадете по едно јајце дневно.
Всушност, во јајцето има липопротеини кои можат да го намалат холестеролот и значително да го намалат ризикот од срцев удар и кардиоваскуларни болести. Накратко, големи придобивки се раѓаат од малото јајце.
Лажниот мит за јајцата кои го зголемуваат холестеролот и чија консумација треба да се ограничи на неколку парчиња неделно сега речиси дефинитивно исчезна. Новото истражување, напротив, ги потврдува придобивките од секојдневното внесување јајца, особено наутро. Истражувањето било предводено од тимот на д-р Ланг Пан кој коментирал за недостатокот на истражувања кои ги потврдуваат нутритивните придобивки од јајцата.
„Имаше малку истражување за тоа како метаболизмот на холестеролот во плазмата влијае на врската помеѓу консумацијата на јајца и ризикот од кардиоваскуларни болести, па сакавме да ја пополниме таа празнина“, вели Ланг.

This image has an empty alt attribute; its file name is jajca-za-zdravje-2.jpg


Тим на истражувачи од Универзитетот во Пекинг потоа спровел студија со избирање примерок од 4.778 учесници, од кои 3.401 веќе страдале од срцеви заболувања во минатото. Благодарение на насочената нуклеарна магнетна резонанца, тимот успеал да идентификува кај испитаниците кои потврдиле дека јадат барем едно јајце на ден, повисоки количини на аполипопротеин А1, неопходни за намалување на интравенозниот холестерол.
Покрај овој протеин, тимот идентификувал 14 други кои сега се идентификувани како проблематични за оние со срцеви заболувања. Резултатите покажуваат дека во избраниот примерок, испитаници со најмногу позитивни метаболити се сите оние кои навеле консумирање најмалку едно јајце дневно.
Сепак, не претерувајте. Дури и во истражувањето, секогаш се препорачува умерено консумирање. Можете, на пример, да се одлучите за богат појадок.
Подгответе одличен тост со свеж леб, јајца и авокадо, кои пак го намалуваат холестеролот.

Фото: Архива


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Видеото од реакцијата на девојче на снегот е хит на Инстаграм, веднаш ќе сфатите зошто им се допаднало на илјадници

На Инстаграм хит е снимката од девојче кое урнебесно реагира на снег. Малото девојче го …