(ВИДЕО+ФОТО) Јадете се’, а килограмите паѓаат: Нутриционистка ја открила тајната на слабеењето

НУТРИЦИОНИСТКАТА Лин Вард промовира одржливо губење на тежината. Таа се залага луѓето кои сакаат да ги изгубат несаканите килограми, да јадат целовита храна, понекогаш и благо, наместо да ги исфрлат групите на храна од нивното мени.
Вард открила дека тајната формула за губење маснотии се фокусира на она што можете да го додадете во вашите оброци, а не на она што треба да го намалите.
„Вашиот главен оброк треба да вклучува јаглени хидрати богати со растителни влакна, посни протеини, здрави масти, три или повеќе шарени зеленчуци и десерт за крај“, објавила таа на Инстаграм.
Наместо екстремни диети, таа верува дека урамнотежената исхрана ќе резултира со долгорочно, одржливо губење на масти и здраво тело. А во тоа се уверила бидејќи кога била помлада пробала бројни диети, кои резултирале со јо-јо ефект и не дале долгорочни резултати.
„Се обидов да исклучам одредени намирници 100 пати, а потоа сфатив дека додавањето повеќе заситна храна и уживањето во слатки во помали количини е клучот за долгорочна рамнотежа“, објаснила таа.

Лин докажала дека нејзините совети за слабеење делуваат откако ослабела 22. килограми. Осум месеци откако ја родила ќерката Миа, таа се вратила на тежината пред бременоста.
„Воопшто не правев се совршено, но бев конзистентна секоја недела. Најважното нешто што го научив е дека е тешко да се носат здрави одлуки и редовно да се вежба со малку сон, работа со полно работно време, бебе, трчање на две работни места, социјален живот и изградба на нова куќа“, вели таа.Нејзините клучни совети за слабеење се да направите ваш начин на живот, да не следите модерни диети и да создавате навики во кои ќе уживате.
„Ако не можете да замислите да правите нешто најмалку 12 месеци (колку што време е потребно за да стане одржлива навика), нема смисла да го правите тоа. Килограмите што ќе ги изгубите држејќи се до строг режим веројатно ќе се вратат веднаш штом се опуштите“, заклучила таа.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КАКО МУДРИТЕ ЛУЃЕ СЕ ОДНЕСУВААТ КОН ЛИЦА КОИ НЕ ИМ СЕ ДОПАЃААТ: Што треба да кажете и да направите за да се заштитите?

Ви претставуваме техники – што да кажете ако ве нервираат, како да постапувате на работа? …