(ВИДЕО+ФОТО) Цела сала навивала против Ѓоковиќ, тој ја провоцирал публиката

НОВАК ЃОКОВИЌ го победи Стефанос Циципас со 2:1 во полуфиналето на Мастерсот во Париз. Драматичниот меч беше решен во тај-брејк од решавачкиот сет. Тоа беше осма победа во низа за Ѓоковиќ против грчкиот тенисер, сега води со 9-2 во директните мечеви со него.

View this post on Instagram

A post shared by Tennis TV (@tennistv)„Одлично го започнав натпреварот, јасно ја видов и прочитав целата ситуација, го чувствував секој мој удар. Ова ми овозможи да воспоставам контрола. Но, на почетокот на вториот сет, некои шанси на негов сервис беа пропуштени, тој одлично сервираше, ги најде вистинските шутеви и ја мотивираше публиката да го поддржи“, рекол Ѓоковиќ, а потоа се овсврнал на публиката од Париз која навиваше за Гркот.

View this post on Instagram

A post shared by Tennis TV (@tennistv)„Видовте колку публиката го поддржа во вториот сет. Тој тоа го побара и го доби, а само на крајот од третиот сет беше малку порамномерна во пристапот кон нас. Дотогаш беше на негова страна и морам да кажам дека таа многу придонесе за ова за време на натпреварот. Ако цел стадион го извикува вашето име и те крева, секако тоа ја менува атмосферата на теренот, ја менува иницијативата каде тој добива крилја“, изјави Ѓоковиќ, кој го прослави поенот за 6:4 во тај-брејкот провоцирајќи ја публиката со прст на уво.

View this post on Instagram

A post shared by Tennis TV (@tennistv)„Руне ме потсетува на мене“
19-годишниот Данец Холгер Руне го чека Ѓоковиќ во финалето и во потрага по седмата титула во Париз.
„Го познавам Холгер многу добро бидејќи често тренираме на различни подлоги, а патот на неговиот успех го следев од јуниорскиот до денес. Многу ми се допаѓа, има одлична работна етика и на некој начин ме потсетува на мене со неговата борбеност и бекхенд“.

View this post on Instagram

A post shared by Tennis TV (@tennistv)


Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Девојка споделила совети за љубовни состаноци: „Ако ги слушнете овие три работи, бегајте што побргу“

Запознавањето и воспоставувањето романтична врска често не е лесно, а една девојка на Тикток објаснила …