Експертите предупредуваат: Вишокот маснотии што се таложи околу стомакот е поопасен од оној што се таложи на бутовите и колковите – Го зголемува ризикот од многу болести

Современиот начин на живот доведе до тоа дека многумина имаат проблем со вишокот на телесна тежина
Салото од стомакот најтешко се отстранува и може да предизвика хронични заболувања, предупредуваат експертите, а најмногу се таложат поради нездравата храна.
Брзиот начин на живот, седењето на работа, како и стресот предизвикуваат дебелеење кај повеќето луѓе. Неуредниот начин на живот и занемарувањето на телото, покрај естетски проблеми, може да предизвика и здравствени проблеми.

Најчестиот проблем, односно таложењето маснотии се јавува во пределот на стомакот, додека според експертите токму од оваа регија најтешко се отстранува вишокот килограми. Нутриционистот Сидни Грин предупредува дека салото на стомакот претставува поголем ризик за здравјето отколку салото на бутовите, задникот и колковите.


This image has an empty alt attribute; its file name is salo-na-stomaku.jpg
„Причината за тоа е што маснотиите кои се наоѓаат најмногу на стомакот го исполнуваат просторот помеѓу органите и доведуваат до воспалителни процеси кои се различни од мастите на другите делови од телото“, објаснил нутриционистот.

Нутриционистката Мелиса Рифкин се согласила со нејзината изјава, посочувајќи дека висцералните масти ослободуваат хормони кои предизвикуваат воспаление, што доведува до негативно влијание врз органите и крвните садови. Може да се смета и за фактор на ризик за бројни хронични болести како што се дијабетес и кардиоваскуларни заболувања.
„Грицкајте поздраво, фокусирајќи се на влакна и протеини, кои ќе ви помогнат да се чувствувате сити подолго време и да спречите прејадување, што инаку придонесува за висцерална маснотија. Наместо чипс, задоволете ја желбата за грицки со јадење пуканки, кои се цело зрно и добар извор на влакна“, рекла диететичарката и нутриционист Миа Син.
Син истакнува дека транс мастите кои се наоѓаат во пржената храна придонесуваат за салото на стомакот, како и оброците подготвени со маргарин.


Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Д-р Соња Доневска: Како да го зголемите производството на колаген и да ја подобрите еластичноста на кожата?

Со текот на годините потребите на кожата од секојдневната нега стануваат сѐ поголеми. Тоа се …