Кога е идеално време за нова врска по раскинувањето? Ова е знак дека сте го преболеле вашиот поранешен партнер

Без разлика дали сте раскинале со некого или некој со вас, чувствата се слични
Раскинувањето на емотивната врска може да биде трауматично искуство, а тоа е особено точно ако вашата врска била долгорочна и навистина сте ја сакале таа личност.
– Искуството на социјално отфрлање или општо социјална загуба може да претставува посебно емоционално искуство кое е уникатно поврзано со физичката болка – објаснува психологот Итан Крос, пренесува The List.
Се смета дека раскинувањето може да доведе и до зголемување на хормонот на стрес, кортизол, кој може да предизвика негативни ефекти, од главоболки, проблеми со кожата и мускулна тензија до дигестивни проблеми како што се грчеви, варење и дијареа. Може да имате проблеми со спиењето и фокусирањето, што го отежнува вклучувањето во секојдневните активности.

Фаза на тага
Без разлика дали сте го иницирале раскинувањето или сте раскинале, сепак ќе поминете низ фазите на тага. Тие вклучуваат негирање, лутина, депресија и прифаќање. Психолозите истакнуваат дека е важно да си признаеме како навистина се чувствуваме.
-Тоа е траума. Тоа е шок за вашиот систем. Треба да бидете навистина нежни со себе и да си дозволите да ги почувствувате вашите чувства – вели психологот Ребека Хендрикс од Glamour.
Обидувајќи се да ја избегнете болката од загубата или да се однесувате како раскинувањето никогаш да не се случило или да не влијае на вас, само ќе ја продолжи тагата.
– Избегнувањето на тагата може да ве држи заглавени во чувствата на тага, осаменост, вина, срам и лутина – што може да влијае на вашето самопочитување. А ако не тагувате на вистински начин, тоа исто така значи дека никогаш не ги решавате чувствата за врската и нејзиниот крај. Ова може да ви отежни да станете повеќе достапни за новите партнери.


Кога е идеално време за втора врска?
– На повеќето луѓе им требаат месец или два за да го обработат раскинувањето, да тагуваат и да ги интегрираат лекциите пред да се вратат ако биле во прилично сериозна врска. Постојат некои школи на мислење кои велат дека треба да бидете сингл двапати повеќе отколку што сте биле во врска. Или барем исто толку време – објаснува психологот Полет Кауфман Шерман за Glamour.
Сепак, не постои такво нешто како „магичен број“. Треба да одвоите онолку време колку што ви треба за да го преболите раскинувањето. Сепак, еден знак дека можеби сте подготвени повторно да започнете со состаноци е кога повеќе нема да чувствувате лутина или тага поради раскинувањето.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ОБРНЕТЕ ВНИМАНИЕ – 300 ПРЕЉУБНИЦИ ГИ ОТКРИЛЕ ПОМОЛНИТЕ ТРИКОВИ СИ КОИ ЈА КАМУФЛИРААТ ИЗМАМАТА: ОВИЕ ДВЕ СТРАТЕГИИ НАЈЧЕСТО ГИ КОРИСТАТ! Една е ТЕШКО да се забележи!

Можеби не сте свесни за тоа, но аферите и изневерувањето во врските и браковите се …