(ФОТО) Макс ги „одби“ Стрелите за пол-позиција

Новопечениот двократен последователен светски шампион Макс Ферстапен ја освои пол-позицијата пред Големата награда на Мексико, пред дуото на Мерцедес, Расел и Хамилтон.
Иако поминаа неколку недели откако ја одбрани математичката титула, „гладот“ ​​не го напушта Ферстапен. Прво за победи, а сега за пол-позиции. Го освои 19-от пол во кариерата и најави дека ќе брка уште една победа во Мексико.
За пол-позицијата мораше да вози под 1:18, што е единственото нешто што го направи викендов. На крајот ја запре стоперката на 1:17.775.


Честитки за Мерцедес кои беа одлични во саботата. Својата одлична форма ја потврдија и во квалификациите. Хамилтон беше најбрз во Q2, но на крајот мораше да се задоволи со третата позиција, 309 илјадити делови од секундата зад Верстапен, бидејќи тимскиот колега Џорџ Расел беше само пет илјадитинки побрз од него.
Ферари разочара со само петтото место (Саинс) и седмото (Леклер). Помеѓу нив беше Валтери Ботас во Алфа Таури, а топ 10 го заокружуваат Ландо Норис во Мекларен, Фернандо Алонсо во Алпино и неговиот тимски колега Естебан Окон.

Трката за Големата награда на Мексико можете да ја следите во живо на Спорт клуб 3 во недела во 21 часот.

Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) „Може и 0 па 1“: Ден после победата и шампионската фотосесија на Новак Ѓоковиќ!

„Може да биде 0, па 1“, низ смеа одговорил Новак Ѓоковиќ кога организаторите на турнирот …