(ВИДЕО) Нејзината судбина е застрашувачка: Детството на ова девојче е најтажно на сите времиња и придонело за промена на законот за заштита на децата

Сведоштво кое ја леди крвта во вените
Несомнено, овие или слични страшни зборови се изговорени од безброј малтретирани деца ширум светот. Тоа е доколку нивниот случај допре до медиумите. Колку останува засекогаш непријавено и непознато за полицијата, можеме само да претпоставуваме. Според глобалните податоци, во светот секој ден умираат дури пет деца како директна последица на злоупотреба.
Пред само еден век, немаше закони во светот кои ќе ги заштитат децата од физичко малтретирање. Болните казни биле дел од т.н „образовни методи“ и со самото тоа единствениот начин да се реши непослушноста.
Сепак, тие често не биле сведени само на „удирање по газот“. Случаите на буквално тепање деца беа секојдневие. Родителите ги практикуваа овие методи слободно, без да се грижат дека тие самите би можеле да бидат казнети.
Случајот кој промени сè беше оној на Мери Елен Вилсон во 1874 година. Неговите шокантни детали поттикнаа создавање правни норми кои подоцна ќе ги заштитат децата ширум светот, пишува порталот Vintage news.

Судбина која променила се
Мари Елен е родена во 1864 година во сиромашно семејство во Њујорк. Кога нејзиниот татко починал, нејзината мајка се обидела да ја обезбеди нејзината ќерка работејќи многубројни работи додека не сфатила дека повеќе нема да може да ја издржува.
Девојчето било доделено во дом за незгрижени деца по име „Мери Скор“. Ова било само привремено решение, па кога Мери Елен наполнила две години, завршила во Градскиот дом за сираци, кој малку подоцна го доделил старателството на парот Томас и Мери Мекормак.


Како што се испоставило подоцна, на парот му било доделено трајно старателство благодарение на фалсификуваните документи. Сиропиталиштето барало годишни извештаи за состојбата на детето, но Мекормакс биле немарни по ова прашање.
Набргу откако го добиле старателството, Томас починал, Мери повторно се омажила, а потоа се преселила во стан лоциран на Западната улица 41. Тоа било местото каде започнал секојдневниот хорор за малата Мери, но и местото каде што конечно ќе се разоткрие страшната приказна.
Соседите први се посомневале дека нешто необично се случува, а старателите не се однесуваат со детето како што треба. Една сосетка, г-ѓа Коноли, побарала помош од локална црковна работничка и истакнат член на заедницата, Ета Ангел Вилер, за да го провери семејството.
Ета и г-ѓа Коноли успеале да ги добијат клучевите од станот во кој малата Мери била заробена со измама на чуварот. Она што го нашле внатре не може да се опише со зборови…


Ужас над ужасите
– Беше невообичаено мала, многу помала од дете што треба да биде на нејзина возраст. Изгледаше како да има пет, а не девет години. Таа била во куп садови со стол пред неа и триела тави и чинии кога влеговме. Садот што го креваше буквално беше нејзина тежина – раскажуваат соседите.
Во аголот на собата заканувачки стоел камшик со заоблен кожен крај. Црвените лузни на рацете и нозете на сиротоото дете укажувале дека тоа било често користено.
– Најтажниот дел од целата приказна беше изразот на нејзиното лице. Израз кој откри беда и очај, лице на несакано дете кое никогаш во животот не доживеало ништо убаво – сведочела Ета во судницата.

Починала во 1956. година на 92-годишна возраст
Г-ѓа Вилер додала дека детето очигледно било сериозно малтретирано, неухрането и запоставено. Жените веднаш сакале да ја изнесат од станот, но Мери немала чевли на себе, иако надвор бил зимски ден.
Ета отишла во полиција. Таа била шокирана кога таму и рекле дека мора да донесе докази за злоупотреба. Очигледно, сведочењето на лузните и модринките на Мери не биле доволни.
Ета била решена да и помогне на Мери Елен, па побарала помош од адвокатот Хенри Берг. Тој успеал да најде нови старатели за Марија за време на судењето на нејзините мачители.


Сведоштво за ледење на крвта
Додека седела на трибината за сведоци, слаба и изнемоштена како што била, Мери Елен зборувала со низок и тажен детски глас. Тоа било сведоштво кое секој што го слушнал ќе го памети засекогаш!
– Мајка ми и татко ми се мртви. Не знам колку години имам, немам спомени од времето пред да живеам со Мекормакс. Камшикот секогаш ми оставаше сина и црна трага на мојата кожа. И сега ги имам тие црно-сини траги на главата каде што ги направи мајка ми и исеченица на левата страна на челото што е од ножици. Ме удри со ножиците и ме пресече. Не се сеќавам дека некој некогаш ме бакнал. Мама никогаш не ме ставаше во скут и не ме галеше. Не знам зошто ме камшикуваше, мајка ми никогаш не би ми кажала ништо пред да ме казни. Не сакам да се враќам кај мама затоа што многу ме тепаа и многу ме боли – рекло девојчето.

Нејзината старателка, г-ѓа Мекормак, е осудена на една година затвор.

Приказната сепак имала среќен крај, бидејќи токму Ета Вилер станала новиот старател на Мери. Таа се обидела да и ја надомести сета љубов и добрина што никогаш претходно не ги добила.
Судската пресуда против г-ѓа Мекормак стана револуционерна пресвртница. Истата година бил сменет законот, а се основало и „Друштво за заштита на децата од насилство“.
Што се однесува до Мери, таа целосно закрепнала и живеела долг и исполнет живот. Се омажила и имала свои деца, а посвоила и девојче. На нејзината ќерка и го дала името Ета, по жената која ја спасила и првата личност која и покажала љубов и наклонетост.

Фото: Принтскрин/Youtube/The NYSPCC – History

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ОБРНЕТЕ ВНИМАНИЕ – 300 ПРЕЉУБНИЦИ ГИ ОТКРИЛЕ ПОМОЛНИТЕ ТРИКОВИ СИ КОИ ЈА КАМУФЛИРААТ ИЗМАМАТА: ОВИЕ ДВЕ СТРАТЕГИИ НАЈЧЕСТО ГИ КОРИСТАТ! Една е ТЕШКО да се забележи!

Можеби не сте свесни за тоа, но аферите и изневерувањето во врските и браковите се …