Пет знаци дека сте премногу чувствителна личност: Одличен показател е ситуацијата со која се среќаваме секој ден

Дали сте пречувствителна личност? Дали лесно плачете, се чувствувате ранливи и понекогаш не можете да ги контролирате чувствата?
Постои цела палета на емоции кои ја отсликуваат нашата внатрешна состојба и живот, но кај некои луѓе емоциите се нагласени, некои луѓе се водени од чувства низ животот – нивното срце секогаш доминира над разумот.
Британскиот психолог д-р Џуди Смит има повеќе од 4. милиони следбеници на TikTok, а на нејзиниот канал често споделува совети, објаснувања и упатства на тема ментално здравје. Во едно видео, психологот зборува за пречувствителни луѓе, што покажува дека високо чувствителните луѓе (HSP – highly sensitive person) немаат нарушување, ниту пак тоа е клиничка дијагноза. Исто така, чувствителноста не е мана и таквите луѓе не треба да се менуваат, туку едноставно треба да усвојат механизми кои ќе ги заштитат, ќе ги усогласат односите и животните навики со нивната чувствителна природа.

Пречувствителните луѓе може да се препознаат врз основа на следните 5 карактеристики, открива психологот Џуди Смит:


– Кога расположението и болката на другите луѓе длабоко влијаат и на вас
– Кога сте во толпа, често чувствувате потреба да се повлечете и да бидете непознати бидејќи тоа ви олеснува и ја намалува интеракцијата со другите
– Кога луѓето се обидуваат да ве натераат да правите премногу работи одеднаш, брзо станувате преоптоварени со сите барања
– Не поднесувате промени и избегнувате бројни настани од сите силни емоции што ги носи напуштањето на зоната на удобност
– Кога треба да се натпреварувате или да настапувате пред други луѓе, станувате толку нервозни што настапувате многу полошо отколку што обично би

This image has an empty alt attribute; its file name is horoskop-najmnogu-patat-1.jpg


Во видеото, д-р Смит истакнала дека чувствителноста може да има позитивно и негативно влијание врз квалитетот на вашиот живот. Таа објаснила дека високо чувствителните луѓе се совесни, имаат добар фокус и концентрација, прецизно ги извршуваат задачите кои бараат прецизност, брзина и откривање грешки. На сè пристапуваат на подлабоко ниво, се посветуваат максимално.
Од друга страна, прекумерната чувствителност може да биде исцрпувачка, особено кога постојано се идентификувате со емоциите на другите луѓе и поминувате низ нивните емоционални состојби, обично негативни (болка, тага, загуба…) Токму тоа е она што многу од следбениците на психологот истакнале во коментарите под нејзиното видео прилог.

Многу луѓе се препознале во споменатите карактеристики, а некои во коментарите истакнале дека никогаш не сакале да си признаат дека се премногу чувствителни, туку дека врз основа на ова подобро се разбираат себеси и своите постапки во многу ситуации.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Осум здравствени придобивки од ПРЕСТОЈ ВО ТИШИНА: Најдете време за себе

Општо познато е дека бучавата не влијае добро на луѓето, но што е со тишината? …