(ФОТО) На славна пејачка две сестри и починале од рак во два дена

Пејачката Карли Сајмон, најпозната по нејзината хит песна You’re So Vain, тагува за смртта на нејзините две сестри, кои починале од рак во рок од еден ден, една од друга.
Луси Сајмон, композиторка на Бродвеј, номинирана за наградата Тони, починала од рак на дојка во четвртокот на 82-годишна возраст, додека Џоана Сајмон, оперска пејачка, починала од рак на тироидната жлезда во средата на 85-годишна возраст, пишува Deadline. Нивниот најмлад брат Питер Сајмон, долгогодишен фотограф на Martha’s Vineyard, починал во 2018. година на 71-годишна возраст, откако му бил дијагностициран рак на белите дробови.
„Полна сум со тага што зборувам за смртта на Џоана и Луси Сајмон. Нивната загуба ќе биде долга и прогонувачка. Колку и да е тажен овој ден, невозможно е да ги оплакуваме без да ги славиме неверојатните животи што ги живееа“, рекла Карли во изјава за Fox News Digital.

Луси освоила две Греми
Луси ја започнала својата музичка кариера кога го формирала фолк дуото The Simon Sisters со Карли во раните 1960-ти. Откако ја објавиле песната Wynken, Blynken & Nod во 1964. година, Луси продолжила да посетува училиште за медицински сестри и се омажила за Дејвид Левин во 1967 година. Имаат две деца, Џејми и Џули.


This image has an empty alt attribute; its file name is lusi-682x1024.jpg

Луси подоцна се вратила во музичката индустрија во доцните 70-ти, а парот потоа продуцирал два детски албуми наградени со Греми во 80-тите – In Harmony и In Harmony 2. Таа, исто така, постигнала соло успех кога станала трета жена композитор на Бродвеј. Нејзината песна за Тајната градина во 1991 година беше номинирана за Тони таа година.


Џоана настапувала со Њујоршката и Виенската филхармонија
Џоана, исто така, ја започнала својата кариера во 60-тите години, а дебитирала во Моцартовиот празник на Фигаро во Њујоршката опера во 1962. година. За време на нејзината кариера, мецосопранот настапувал во операта во Сиетл и со Њујоршката филхармонија, Виенската филхармонија и симфонискиот оркестар од Питсбург.

This image has an empty alt attribute; its file name is joana-684x1024.jpg


Таа била во брак со Џералд Вокер од 1976. година до неговата смрт во 2004. година. Таа била и со водителот на вести Волтер Кронкајт во последните месеци пред неговата смрт во 2019. година.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Јелена Ѓоковиќ споделила фотографија од Дијана и Новак: Оставила краток и јасен коментар за својата свекрва!

Новак Ѓоковиќ вчера постигна голем спортски успех Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ја освои десеттата …