РЕАГИРАЈТЕ НА ВРЕМЕ – Повеќето луѓе доживуваат некои од овие симптоми пред срцев удар

Срцевиот удар може да биде страшен, но ако ги научите знаците и чекорите што треба да ги преземете, можете да спасите животи, вклучително и вашиот.
Според лекарите, повеќето луѓе кои доживеале срцев удар прво искусуваат некои од симптомите наведени подолу.

Болка во градите
Болката во градите е вообичаен знак за срцев удар. Тоа може да биде последица на блокиран или намален проток на крв во срцето, но и предупредувачки знак дека може да дојде до срцев удар. Кардиологот Џефри Чемберс објаснил дека тоа е болка која може наеднаш да се појави, а потоа да исчезне. Ако болката стане постојана, веднаш побарајте лекарска помош. Ако чувствувате постојана болка во градите неколку дена, недели или месеци, малку е веројатно дека причината е срцев удар.


Замор
Невообичаениот замор може да биде уште еден знак за срцев удар, особено ако се појави со болка во градите. Околу две од три лица кои имаат срцев удар чувствуваат болка во градите, отежнато дишење или замор во деновите или неделите пред нападот.

Краток здив
Скратен здив може да биде знак за срцев удар, велат експертите. Често доаѓа со непријатност во градите, но може да се појави и пред тој симптом.


Болка во телото
За време на срцев удар, болката од центарот на градниот кош може да се прошири на грбот, вилицата или рацете. Понекогаш се чувствува болка во пределот на желудникот, што може да се помеша со варењето. Обично е појака, подолготрајна и не поминува со одмор или земање лекови против болки.

Мачнина
Необјаснето гадење и повраќање никогаш не треба да се игнорираат. Ако се будите облеани во ладна пот, со чувство на гадење и повраќање, тоа може да бидат симптоми на грип, но и на тивок срцев удар. Ако вашиот инстинкт ви кажува дека е нешто сериозно, послушајте го и консултирајте се со лекар.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Британските лекари советуваат: Доколку имате проблеми со кардиоваскуларниот систем, внимавајте на внесувањето на суво овошје

Треба да внимавате ако имате проблеми со срцето Кардиоваскуларните болести го заземаат неславното прво место …