(ВИДЕО) Тоше Проески не напушти пред 15 години. Неговата соба е сеуште недопрена

ДЕНЕС се навршуваат 15 тажни години од смртта на македонскиот славеј Тоша Проески, кој околу 06:20 часот загина во страшна сообраќајна несреќа на автопатот кај Нова Градишка. Имаше само 26. години.
Тодор Тоше Проески е роден на 25. јануари 1981. година во Крушево, Македонија, дипломирал на Музичката академија во Скопје како еден од најдобрите студенти на својата генерација и е еден од првите музичари што го обединил просторот на поранешна Југославија.

This image has an empty alt attribute; its file name is tose-pomen-1.jpg


„Важни се песните, кој ги врти наградите“
Зад себе остави песни, но и реченици по кои ќе остане запаметен, а со последното интервју вечерта пред неговата смрт, во кое изјави „колку му била полна главата од се“, стана легенда. Неговите настапи ги исполнуваа салите без разлика во која земја се одржуваа, тој ја освојуваше публиката со својот глас, става и карактер, а беше познат и по својата скромност.


Сакаше девојка која ги цени вистинските вредности
Неговите зборови „Ве сакам сите“ ни денес не ослабнаа, а тој откри колку несебичен и скромен бил и на настапите и на интервјуата. Рече и дека сака девојка која ги цени вистинските, а не материјалните вредности. Дека бил скромен млад човек со големо срце, покажал и со своите постапки: секогаш несебично им помагал на оние на кои тоа им било најпотребно.


„Не сакам да ми ја симнувате капата, само сакам да се гордеете со мене“
Во морето квази-пејачи и полупроизводи што го преплавуваат музичкиот пазар, Тоша Проески отсекогаш бил познат како неверојатен талент и вистински професионалец. Често за себе велеше дека „постои поради публиката“, а на критиките не им придаваше големо значење.

This image has an empty alt attribute; its file name is poslednoto-intervju-na-tose.jpg

Го претчувствувал крајот
„Зборувате за тоа колку е прекрасен животот. И е, само да траеше уште малку“, раскажала неговата постара сестра во едно интервју за македонските медиуми што рекол пред неговата трагична смрт.

Просторијата во која спиел Тоше е сеуште недопрена. Стотина метри подалеку стои крст, подигнат во чест на Тоша.

Човекот кој речиси никогаш не ја симнуваше насмевката од лицето со неговите музички дела, но и со своите хумани гестови, го најде патот до срцата на сите оние кои го познаваа, но и оние кои не го познаваа. Ниту во својот живот, ниту денес, нема човек кој немал ништо друго освен пофалби за Тоше. Споменот на пејачот го чуваат обожавателите во сите земји од поранешна Југославија, но и колегите.

Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Кралеви на флертот: Мажите родени под овие хороскопски знаци обожуваат да флертуваат

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации …